Prosinec 2011

PF 2012 aneb ohlédnutí za uplynulým rokem

31. prosince 2011 v 10:26 | Ducii
Milý čtenáři,

děkuji Vám za Vaši přízeň v roce 2011, který byl zároveň skoro přesně zároveň rokem čtvrtým, co tento blog provozuji. Rok to byl poměrně přelomový a to nejen v královském světě, ale i pro mne. Dovolím si sobecky začít "malou" rekapitulací u sebe. Vše to začalo příjezdem kambodžské princezny do České republiky. Když jsem od nejmenovaného čtenáře tohoto blogu dostala emailem nabídku se s ní setkat, nevěděla jsem, co si o tom myslet. Dělá si ze mne srandu nebo to myslí vážně? Co je zač a opravdu přijede kambodžská princezna? Nakonec jsem si postupně získala v onoho člověka důvěru a setkání s princeznou "riskla". Postupem času totiž bylo jasné, že opravdu přijede a že to není žádná bouda. Takže téměř rok po setkání s Charlesem jsem potkala dalšího člověka s modrou krví. A osobně prvního z lidí, co čtou tenhle blog.

Dvojité zasnoubení

23. prosince 2011 v 18:03 | Ducii |  Habsburg - aktuality
Včera bylo oznámeno, že se zasnoubili dva nejstarší synové arcivévody Carla Christiana a lucemburské princezny Marie Astrid: arcivévoda Imre a arcivévoda Christoph.

Loučení s Václavem Havlem

23. prosince 2011 v 9:19 | Ducii
Třetí den státního smutku, den státního pohřbu prvního českého prezidenta Václava Havla - to je letošní 23. prosinec. Každý jsme zprávu o jeho úmrtí přijali různě, každý jsme jeho památku uctili různě.

Malajsie má nového sultána

15. prosince 2011 v 16:21 | Ducii |  Malajsie - aktuality
V pondělí 12. prosince skončilo pětileté období malajského nyní již ex-panovníka, sultána Mizana Zainal Abidin. Malajská forma monarchie má volenou podobu a devět malajských sultánů, kteří v devítí státech spadajících pod Malajsii vládnou doživotně, se ve vládě nad celým státem střídá po pěti letech.

Švédská krize: Bude muset král abdikovat?

10. prosince 2011 v 17:57 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Pomalu se zdálo, že krize ve švédské královské rodině odezněla. Královna opět na vlékla snubní prsten (ale neodpustila), snad i Madeleine již svému otci částečně odpustila (občas do Švédska přeci jen zavítá) to, co provedl její matce a co sama nedávno zažila. Švédové by možná byli ochotni přijmout nějaké ty královy hříchy, ale nedokáží přenést přes srdce, že jim vlastní král lhal.

Japonský recept na zajištění pokračování dynastie

10. prosince 2011 v 17:35 | Ducii |  Japonsko - aktuality
Dalo se to čekat! Korunní pár má jen jednoho potomka a to dceru. Malá princezna roste jako z vody, můžeme vyloučit, že by se Masako a Naruhitovi podařilo počít ještě mužského dědice trůnu. Co s "bezcennou holčičkou" korunního páru a jak vyřešit následnickou krizi? Dvě otázky které sužují Japonce již nějaký ten pátek. Nyní zdá se konečně došli k tomu pro Japonce nejlogičtějšímu řešení.

Mary a Frederick v Austrálii

10. prosince 2011 v 17:12 | Ducii |  Dánsko - aktuality
Dlouho očekávaná návštěva dánského korunního páru Austrálie je za námi. Země, kde se Mary a Frederick potkali, měla tu čest osobně poznat dva nové přírůstky do rodiny korunního páru: dvojčátka Vincenta a Josephine, která za těch několik měsíců, co jsme je viděli naposled, pořádně vyrostla.

All the shah's men

2. prosince 2011 v 9:14 | Ducii |  Pahlavi - knihy
Podtitul: An American Coup and the Roots of Middle East Terror
Autor: Stephen Kinzer
Nakladatelství: John Wiley and Sons Inc, 2003

Můj názor: Kinzer je bezpochyby zajímavým autorem. Podává nám strhující příběh coup d'état v Iránu roku 1953. Vychází především z pamětí Kermita Roosevelta, podle všeho hlavní postavy celé akce v Iránu za CIA. Poutavě vypravuje, jak všechno probíhalo, jaké se objevily komplikace - jak šáh odjel dřív než podepsal odvolací a jmenovací dekret, jak ho pak sháněli a jak potom přišel víkend a Iránci přeci nedělají revoluci o víkendu... Jak víme na poprvé se převrat nezdařil, protože na konci víkendu už si o něm štěbetali i vrabci na střeše. Roosevelt se ale nevzdal a na podruhé se mu podařilo vrátit šáha na trůn a sesadit Mossadeqa z premiérského křesla. Kinzer přichází s velice zajímavou teorií - a totiž, že bez 1953 v Iránu by možná nebyla žádná islámská republika, žádné 11. září. Svým způsobem má určitě trochu pravdu, i když roli hrály nepochybně i jiné faktory, AJAX určitě přispěl k dalšímu vývoji Iránu i celého světa negativně.