Listopad 2011

Královská pošta (září-listopad 2011)

30. listopadu 2011 v 15:48 | Ducii |  Moje královská sbírka
Ještě předtím, než mi začnou chodit odpovědi na Vánoční přání (která jsem samozřejmě ještě neposlala a napsanou nemám ani polovinu), pojďme uzavřít předchozí dopisové období od září do listopadu 2011.

Monacký národní den

20. listopadu 2011 v 14:49 | Ducii |  Monako-aktuality
Jako již tradičně každý rok - konal se včera v Monaku Národní den. Tento specifický Monacký národní den měl hned několik novinek a proto si myslím, že by byla škoda ho opomenout. Předně - byla to první oslava tohoto svátku pro kněžnu Charlene. Ano loni sice také byla přítomna - kdo by si nepamatoval její překrásný kostýmek, ve kterém zazářila a díky němuž vypadaly obě sestry knížete jako šedé škaredé myšky - ale letos byla poprvé přítomna jako kněžna. Po 29. letech tak mělo Monako na oslavách svou kněžnu.

40 let na trůně

19. listopadu 2011 v 15:50 | Ducii |  Dánsko - aktuality
Příští rok bude z pohledu královského pozorovatele velice zajímavý. Nejen, že nás čeká několik porodů a s nimi souvisejících křtů, čekají nás také minimálně dvě velká jubilea. Svůj 60. rok na trůně tzv. Diamond Jubilee oslaví britská královna Alžběta II. Již nyní si můžete nastudovat program na webových stránkách britské monarchie. Nebude ale jedinou panovnicí, která bude slavit kulaté výročí svého nástupu na trůn. 40 let na trůně totiž bude také jiná královna - Margrethe II. Předběžný program oslav jejího jubilea byl zveřejněn před pár dny.

Answer to history

18. listopadu 2011 v 16:11 | Ducii |  Pahlavi - knihy
Autor: Mohammed Reza Pahlavi
Nakladatelství: Clarke, Irwin and Company Limited, 1980

Můj názor: Na šáhovi paměti jsem se chystala dlouho. Původně jsem si je chtěla nechat jako třešničku na konec, ale nevydržela jsem a byla to první z knih, po kterých jsem šáhla. Pohled do šáhovy hlavy, pokud je ovšem ve svých pamětech upřímný, mi rozhodně nepomohl tohoto muže pochopit. Občas jsem měla pocit, jako kdyby vyprávěl úplně jiný příběh, než vypráví západní média a západní autoři. Přišlo mi, že až příliš svaluje vinu na ostatní, nepřipouští, že by velkou chybu udělal on. Ano připouští, že není neomylný, ale přesto, kdykoliv dojde k nějakému rozhodujícímu momentu, hned má ruce několik jmen na koho pro jistotu svalit vinu.

I knew the Shah

16. listopadu 2011 v 17:45 | Ducii |  Pahlavi - filmy a dokumenty

Do třetice všeho dobrého i zlého - je tu další dokument o šáhovi. Tento vysílala televize Al-Jazeera ku přiležitosti blížícího se 30. výročí iránské revoluce. Vlastně ačkoliv neznáme datum vzniku předchozích dvou dokumentů, mám takových pocit, že ten minulý vznikl nejspíše, také k výročí v roce 2009. Tento je ale zajímavým srovnáním s předcházejícími dokumenty, které vznikly v dílně BBC.

The Fall of a Shah

16. listopadu 2011 v 14:04 | Ducii |  Pahlavi - filmy a dokumenty
Další dokument z dílny BBC, který se věnuje iránskému šáhovi Mohammedu Rezovi se jmenuje The Fall of a Shah. Tentokrát, ale nebudeme sledovat vyloženě šáhův život, ale dva muže se dvěma vizemi - šáha a ajatoláha Chomejního. Pokud již teď si přijdete zahlceni informacemi o šáhovi, věřte, že bude hůř (Smějící se). Práce na bakalářce teprve začíná a ta pravá smršť dokumentů - především anglických knih, nikoliv videí - ještě přijde. Tohle berte jako lehký rozjezd...

The Last Shah

11. listopadu 2011 v 14:40 | Ducii |  Pahlavi - filmy a dokumenty
Další z dokumentů o Iránu a o iránském šáhovi, který si představíme se jmenuje The Last Shah (Poslední šáh). Mohammed Reza je považován za diktátora, sám se tak nikdy ale nevnímal. Ve svých očich byl civilizátorem, modernizátorem země, dnes již víme, že jeho pohled byl mylný.

Třicáté narozeniny dědičného velkovévody

11. listopadu 2011 v 11:18 | Ducii |  Lucembursko-aktuality
Dnes v ono magické datum 11.11.2011 slaví své třicáté narozeniny lucemburský dědičný velkovévoda Guillaume. Oslava se chystá pouze skromná, v okruhu jeho nejbližších přátel, žádný velký mejdan, jako měla třeba nizozemská princezna Maxima nebo norská Martha Louise ke svým čtyřicátinám. Aby nám ale nebylo líto, že přijdeme o velkou podívanou, vzniklo k příležitosti tohoto jubilea několik televizních, radiových a časopisových interview, která nám poodhalují tohoto jindy velice privátního lucemburského dědice trůnu. Palác zároveň zveřejnil spoustu nových a neznámých fotografií.

Křest Markéty Přemyslovny

10. listopadu 2011 v 11:16 | Ducii |  Potkali jste šlechtice?
Včera ve středu 9. listopadu se v Kolíně konal křest knihy Markéta Přemyslovna. Knihy, kterou napsala Soňa, která na tento blog občas přispívá především články do rubriky dánského království. Byl to už její druhý knižní počin, ale první takový křest. Jelikož jsme se Soňou už nějaký ten pátek v kontaktu, dostalo se mi té cti, že jsem na celou událost byla pozvána. A to jsem si samozřejmě nemohla nechat ujít.

Narozeninové překvapení?

6. listopadu 2011 v 21:21 | Ducii |  Lucembursko-aktuality
Už jsem o tom jednou psala, vítě že bulvár a drby nemám moc ráda, ale v tomhle případě mi to nedá se k tématu znovu nevrátit. Co kdyby náhodou, pak byste mi vyčítali, že jsem Vás nevarovala....