Říjen 2011

Británie mění následnictví trůnu

29. října 2011 v 12:13 | Ducii |  VB-aktuality
Nebylo možné nezaznamenat i v našich médiích důležité téma, které v posledních několika dnech hýbalo zeměmi, kde je oficiální hlavou Alžběta II. Téma změny britského následictví, které česká média dosti zjednodušovala na témata zrovnoprávnění žen a mužů v následnické linii. Klíčové setkání představitelů zemí Commonwealthu, kde se o změnách jednalo, proběhlo včera.
Na úvod si vzala slovo královna, která ve svém krátkém projevu všechny přivítala a zahájila již 21. setkání hlav vlád zemí Commonwealthu v australském Perthu. To, co bylo představiteli ujednáno, nejlépe ve svém projevu sdělil britský premiér Cameron (viz video výše s velice dobře srozumitelnou angličtinou). Udála se historicky velice nevídaná věc - všech 16 zemí se jednomyslně shodlo, že nástupnictví je zastaralé, nevhodné pro dnešní dobu, pro moderní země. Dohodly se tedy dvě zásadní změny:

Frederick a Mary v USA

27. října 2011 v 19:11 | Ducii |  Dánsko - aktuality
Dánský korunní pár má letošní podzim velice zaplněný. Čtyřnásobní rodiče si v druhé polovině října odbyli první ze svých zahraničních cest, která je zavedla do Spojených států amerických a konkrétně do New Yorku a Bostonu. V listopadu je pak čeká ještě Austrálie a korunní princ se následně vydá ještě do Číny.

Pohřeb saúdskoarabského korunního prince

27. října 2011 v 16:55 | Ducii |  SA - aktuality
V úterý arabský svět zažil celkem dva pohřby, kterým byla věnována pozornost. Ten lybijský proběhl tiše, brzo ráno na tajném místě za naproto nedůstojných podmínek. Ten saúdskoarabský byl o poznání důstojnější, i když také ne úplně podle pravidel islámu, ale důvodem zřejmě bylo především to, že korunní princ zemřel v New Yorku a jeho tělo muselo být převezeno domů. To zabere nějaký čas.

Lucemburský dědičný velkovévoda v Číně

26. října 2011 v 16:51 | Ducii |  Lucembursko-aktuality
Dalším, kdo se vydal na oficiální cestu, byl lucemburský dědičný velkovévoda, princ Guillaume. Jako vždy byl při své misi ekonomického charakteru doprovázen lucemburský ministrem zahraničního a ekonomického obchodu. Cesta ale vůbec nezačala podle plánu. Jako by snad Čína a okolí byla pro lucemburskou velkovévodskou rodinu prokletá a vždy se jim něco snažilo zabránit v tamní cestě.

Norský královský pár v Americe

26. října 2011 v 16:22 | Ducii |  Norsko-aktuality
Nastal podzim a to je již tradičně čas, kdy se roztrhne pytel se státními návštěvami a členové královských rodin z celého světa se vydávají na cestu. Mezi destinacemi letošního podzimu frčí především Spojené státy, kam se jako první vydal v půlce října norský královský pár.
Král s královnou dorazili do Minnesoty ve velice pozdních hodinách v úterý 11. října. Letadlo s královským párem se trochu zpozdilo a dorazilo o dvacet minut později oproti plánu. Král s královnou byli vřele přivítání a královna dostala květiny od malé holčičky.

Smrt korunního prince

24. října 2011 v 9:54 | Ducii |  SA - aktuality
Hned v několika zemích posledních dnů jsme zaznamenali změny v nástupnictví. V Ománu změnili zákony, které nástupnictví upravují. Ze Saúdské Arábie přišla mnohem smutnější zpráva, která zahýbala následnictvím. Tamní korunní princ, Sultán ibn Abdal Azíz Saúd skonal v sobotu 22. října 2011 v New Yorku. Princovi již před několika lety byla diagnostikována rakovina.

Novinky u Phillipsů

16. října 2011 v 9:39 | Ducii |  VB-aktuality
V posledních dnech přišli s určitým typem novinek jak Zara s Mikem, tak Autumn s Peterem, Abych to ale vzala popořádku, začneme prvními zmíněnými. Na povrch se totiž dostalo video, kde se Mike po rugbyovém zápase na Novém Zélandu objímá s jinou ženou.

Iran: Two insider's views (1979)

15. října 2011 v 18:26 | Ducii |  Pahlavi - filmy a dokumenty
Nikdy mne nepřestane překvapovat, kolik je na Youtube zajímavých dokumentů, i když některé jako třeba Crisis in Iran, tam stále nikdo nedal. Tím, který Vám představím dnes, je dokument ze série alternativních pohledů na určité události. Tento díl se zabývá Iránem konkrétně tamním životem po operaci AJAX, kterou provedla CIA v roce 1953, a po níž mnoho lidí podstoupilo kruté mučení pod taktovkou šáha respektive jeho tajné policie. Další čtení (sledování dokumentu) jen pro silné povahy.

Bhútán má novou královnu

13. října 2011 v 19:15 | Ducii |  Bhútán-aktuality
Poslední královská svatba tohoto roku je za námi. Konala se dnes v Bhútánu. Tamní král si vzal svou o deset let maldší snoubenku Jetsun Pemu. Když letos v květnu oznámili zásnuby, mnohým obdivovatelkám krále se zhroutil svět. Mladý král tolik svou podobou přirovnávaný k Elvisovi našel tu pravou. Faktem ovšem je, že svatba byla vlastně plánovaná již mnoho let dopředu. Současný král a Jetsun se potkali poprvé, když dívce bylo 7 a jemu 17. Již tehdy ho Jetsunin půvab uchvátil. Klekl na kolena a požádal ji o ruku, pokud až dospěje bude on volný a ona také. O tom, že zůstane skutečně jedinou manželkou pochybovat nemůžeme. Více žen králi totiž zakazuje nová ústava.

Začátek konce britského následnictví

13. října 2011 v 9:49 | Ducii |  VB-aktuality
O změně britského následnického práva se začalo mluvit v souvislosti se svatbou prince Williama a Catherine. Doba pokročila a všechny moderní monarchie se pomalu přesouvají k rovné primogenituře, kdy žena má stejné právo dosednout na trůn jako muž. Proč tedy ne Británie... Jak by řekl autor dokumentu z předchozího článku: se změnou následnictví započne nová éra pojetí královské lásky a manželství. Británie totiž nechystá jen změnu v tom, že by zrovnoprávnila potomky královské rodiny bez ohledu na gender.