Září 2011

Princezna Aimée

30. září 2011 v 12:52 | Ducii |  Nizozemsko-životopisy
Aimée Leonie Allegonde Marie Söhngen se narodila 18. října 1977 v nizozemském Amsterdamu jako nejstarší potomek pana Hanse Söhngena a paní Eleonoor rozené Stammeijer. Po Aimée přišel na svět ještě bratr Hans a sestra Magali. Všichni sourozenci vyrůstali s rodiči ve městech Bussum a Naarden.

Gruzie má nového dědice

30. září 2011 v 9:11 | Ducii |  Další aristokraté
Jako by to bylo včera, pamatuji si, když se konala v roce 2009 gruzínská svatba mezi dvěma potomky tamních rodů respektive potomky dvou větví gruzínské královské rodiny - Bagration-Mukhranis a Bagration-Gruzinskys. Povídalo se, že svatba je dohodnutá a nikoliv z lásky. Pár se údajně tři měsíce po svatbě rozešel a žili každý sám. Mluvilo se o rozvodu. Jaké bylo pak mé překvapení, když jsem včera narazila na zprávy, že právě tomuto páru se narodil první potomek.

Čtyřicítka na krku

29. září 2011 v 18:41 | Ducii |  Norsko-aktuality
Letošní další čtyřicátnice z královských krůhů oslavila před pár dny své 40. narozeniny. O kom že je řeč? No přeci o trochu podivínské "nebeské" princezně Marthě Louise. Při příležitosti jejích oslav vznikl také dokumentární rozhovor s princeznou, která zde otevřeně mluví o všem možné. Dokument, který je ovšem bohužel v norštině, naleznete zde. Nechyběla samozřejmě také velká oslava.

Vévoda z Edinburghu

29. září 2011 v 17:34 | Ducii |  VB - zajímavosti
V poslední době jsem se kvůli dvěma na sobě nezávislým událostem více zabývala vévodskými tituly v Británii a objevila jsem celkem zajímavé věci. Jak všichni víme současným vévodou z Edinburghu je princ Philip. Po něm by podle prohlášení královny měl titul vévody z Edinburghu získat jejich nejmladší syn - princ Edward. To je všechno sice velice pěkné, ale má to jeden velký háček či snad dokonce giga hák.

Prinsjesdag

21. září 2011 v 13:30 | Ducii |  Nizozemí - zajímavosti
Pod záhadným slovíčkem Prinsjesdag se neskrývá nic nedůležitého. Prinsjesdag je v Nizozemsku nám známý a tradiční úkon monarchů - totiž otevírání parlamentu. O otevírání obecně jsem něco málo psala již minule (najdete to u článku o švédském otevírání parlamentu), proto se tentokrát zaměřím jenom na takový typický nizozemský Prinsjesdag. Kde se vzal ten název? Kdy se koná a jak probíhá?

Referendum v Lichtenštejnsku...

21. září 2011 v 10:16 | Ducii |  Lichtenštejnsko-aktuality
... aneb svůj názor si strčte někam, tady velím já. I tak by se dal nazvat tento článek. Osobně jsem nedávnými událostmi v Lichtenštejnsku natolik znechucena, že nemám daleko k přehnaným slovům jako diktatura, nedemokracie apod. Udělat tohle jakýkoliv jiný monarcha/prezident v demokratické evropské zemi, tak ihned letí ze své funkce. V Lichtenštejnsku jsou ale některé nedemokratické prvky, zdá se, naprosto normální. O co že se jedná?

Podzim v Dánsku

17. září 2011 v 15:27 | Soňa |  Dánsko - aktuality
Svatební oslavy v Dánsku nekončí s letní sezónou. Alespoň ty, kde se mihnou někteří členové královské rodiny. Koncem srpna se Mary a Frederik ve svém luxusním Maserati vydali na okázalou svatbu svých přátel. Ženil se totiž dědic světoznámé firmy Lego- Anders Johansen Kirk a bral si svou přítelkyni Anju Buchwald. Obřad se konal v romatické vesnici Stouby. Kromě šlechty se zde objevili také bohatí majitelé dánských firem. Na 250 hostů se poté přesunulo do parku kolem zámku Rohden Manor, kde novomanželé žijí. Mary měla na sobě překrásné hedvábné šaty a ametystové visací náušnice.

Otevírání Riksdagu

16. září 2011 v 11:22 | Ducii |  Švédsko - zajímavosti
Již rok mi leží v sekci rozepsaný článek o tradičním otevírání parlamentu. Jenže je tu otevírání nové a to, co jsem napsala loni už zdaleka tolik neplatí. Pojďme si tedy představit jednotlivé země samostatně - jaké jsou zvyky a jak probíhalo několik posledních let. Jako první si představíme Švédsko, kde letošní otevírání proběhlo včera.
Ještě před tím, než se vrhneme na Švédsko - věnovala bych se trochu otevírání samotnému obecně. Tento akt probíhá jednou ročně zhruba v tuto dobu (září až říjen), záleží ale samozřejmě na zemi. Pokud se zrovna ten rok konají volby, jako třeba loni v Británii, je možné spatřit tradiční ceremonii otevírání parlamentu i jindy. Mnozí ale (severské země) mají nastaveny volby do zářijovo-říjnového období, takže k výkyvům nedochází. Například v Dánsku volí právě nyní, podobně ve Švédsku loni volili touto dobou.

Kate in Canada (2011)

15. září 2011 v 14:20 | Ducii |  VB - filmy a dokumenty
Sotva odjeli William a Catherine z Kanady, již vznikl dokument od ITV o jejich první oficiální cestě. Cestě, při níž všechny zajímala právě vévodkyně z Cambridge. A také proto, se dokument jmenuje Kate in Canada, protože o ní o jejím stylu to celé především bylo. Katemania zachvátila Kanadu!

princ Constantijn

14. září 2011 v 12:57 | Ducii |  Nizozemsko-životopisy
Constantijn Christof Frederik Aschwin se narodil 11. října 1969 v nizozemském Utrechtu královně Beatrix a jejímu manželovi Clausovi. Ihned po narození získal podobně jako jeho starší dva sourozenci titul nizozemského prince a prince oranžsko-nasavského van Amsberg a Jonkheer.
Malý princ přezdívaný Tijn vyrůstal spolu s rodiči a bratry na hradě Drakensteyn v Lage Vuursche až do té doby, než se jeho matka v roce 1980 stala nizozemskou královnou. Krátce poté se rodina musela přestěhovat do hlavního královského paláce v Haagu.