Srpen 2011

princezna Tessy

29. srpna 2011 v 16:56 | Ducii |  Lucembursko-životopisy
Tessy Anthony se narodila 28. října 1985 v Lucemburku v rodině obkladače. Velice málo známo je o Tessyiných studiích. Má se za to, že studovala v Pétange. V osmnácti letech následovala svého bratra a narukovala do armády. Nastoupila na vojenskou misi v Kosovu, kde se seznámila s lucemburským princem Louisem při jeho návštěvě tamních jednotek. Tessy strávila v bývalé Jugoslávii několik měsíců - od března do července 2004.

Sophie Pruská

29. srpna 2011 v 14:28 | Ducii |  Hohenzollern - životopisy
Princezna Sophie Johanna Maria von Isenburg se narodila 7. března 1978 ve Frankfurtu nad Mohanem knížeti Franz-Alexanderovi von Isenburg a hraběnce Christine Saurma-Jeltsch. Rod Isenburgů patří mezi jedny z nejstarších aristokratických rodů v Německu. Rodinnou historii lze vystopovat až do roku 963 našeho letopočtu. Sophie pochází z pěti sourozenců. Má dvě starší sestry - rakouskou arcivévodkyni Katharinu a princeznu Isabelle - a dva bratry - korunního prince Alexandera a prince Viktora.

O talířích a lidech - část 1. Wiliamův dort.

28. srpna 2011 v 12:31 | Soňa |  VB - zajímavosti

Tak jsem tak váhala, zda v článcích o životě z královských dvorů bude toto téma přínosné, ale oni jsou přece jen také lidmi, kteří spí, pracují, dovolenkují a jedí. A jedí si moc dobře. Když už tak společně nahlížíme za oponu života všech králů, královen, princezen a princů, bylo by možná na místě zmínit se o tom, jak stolují. Kromě receptů, které zpřístupnili sami královští kuchaři, jsem ostatní sehnala na internetu. Ne tedy stylem - jedna paní uvařila a povídala, ale ony pokrmy mají většinou své pojmenování a ty se, zvláště ve francouzské kuchyni dokáží sehnat. A sama jsem podle nich nejprve také uvařila. Někdy jsou to složité recepty se složitou přípravou a sháňkou uvedených surovin. Vyplatí se nenahrazovat, neboť pak se výsledný efekt nedostaví a my si říkáme, že tak nějak to mohlo vévodkyni Catherine chutnat, ale vlastně nechutnalo, protože to bylo z úplně něčeho jiného.

Aristokrat

28. srpna 2011 v 12:21 | Ducii |  Aristokratické rody u nás
Podtitul: Život Zdeňka Sternberga
Autor: Vladimír Votýpka
Nakladatelství: Paseka 2010

Oficiální anotace ze stránek nakladatelství: "Publikace zachycuje osudy člena významného českého šlechtického rodu na pozadí politických a společensko-sociálních událostí dvacátého století. Ústřední postava knihy, Zdeněk Sternberg, prožil svůj život ve třech společenských etážích. Mládí strávil mezi privilegovanou aristokracií, po konfiskaci rodového majetku propadl rovnou do společenského suterénu mezi politické vyděděnce a pět let pracoval v dolech na Ostravsku, kde jako ostatní "černí baroni" měl jediné právo a sice právo na práci. Po návratu do civilu s obtížemi hledal zaměstnání, takže nakonec přijal místo kulisáka v Hudebním divadle. Krátce po srpnových událostech emigroval do Rakouska, kde poprvé zažil výsadu svobodně rozhodovat o svém povolání. Po roce devadesát se vrátil do míst svého dětství - na středověký hrad v Posázaví, natrvalo se tam usadil a jako sedmdesátiletý se začal s mimořádným elánem a zaujetím věnovat správě rodového majetku a renovaci hradu s jeho vnitřním zařízením. Autor dodržuje obvyklou chronologickou strukturu životopisného vyprávění s nadhledem vypravěče, ale po osobním setkání s ústřední postavou knihy přechází do bezprostřední ich-formy, do vyprávění v první osobě."

Veselka v Postupimi

27. srpna 2011 v 14:15 | Ducii |  Hohenzollern - aktuality
Ačkoliv je Německo již nějaký ten pátek federativní republikou, šlechtické tituly se nepoužívají a Georg Friedrich von Preussen se Sophie von Isenburg jsou jen občany jako každý jiný, rozhodla se německá televize přenášet jejich svatbu online a to od 11 hodin dopoledne do druhé hodiny. Celé tři hodiny věnované svatbě prapravnuka posledního německého císaře a současné hlavy rodu Hohenzollernů s princeznou z rodu Isenburgů.
Němci rozhodně svou "královskou" svatbou žijí. I ty televize, které nepřenášely přímo, alespoň v krátkých spotech informovaly o událostech, jako byl civilní sňatek 25. srpna nebo koncert pro charitu konaný v předsvatební večer.
Již podle návštěvníků onoho koncertu se dalo tušit, kdo dorazí i na svatbu. Drtivá většina pozvaných patřila mezi německou a rakouskou šlechtu: Habsburkové, von Bayer, von Anhalt nebo třeba ruská "dědička trůnu" Marie Vladimirovna se synem, kteří taktéž mají německé krve, že by se té ruské nikdo nedořezal. Zahlédnout jsme ale mohli i jordánského prince Hassana a princeznu Sarvath.

10 let spolu

25. srpna 2011 v 10:15 | Ducii |  Norsko-aktuality
Začala druhá desítka nového tisíciletí. V té první se konalo mnoho královských svateb a ta druhá je tedy ve znamení prvních kulatých výročí. Jako jedni z první svých deset let manželského života dnes slaví norský korunní pár princ Haakon a princezna Mette-Marit.

Princezna Marie je těhotná

24. srpna 2011 v 21:29 | Ducii |  Dánsko - aktuality
Jako by se snad s královskými těhotenstvími roztrhl za posledních několik dní pytel. Začátek prázdnin zřejmě zapálil lýtka mnohým královským párů a tak se to teď zprávami o těhotenství jenom hemží a půjde-li to tak dál, máme se na co těšit. Žhavými kandidátkami na těhotenství jsou totiž také všechny letošní nevěsty. Zejména pak Kate, od které se čeká, že podle tradice porodí do roku a dne po svatbě.

Hovory s Juanem Carlosem králem španělským

19. srpna 2011 v 16:21 | Ducii |  Španělsko - knihy
Autor: José Luis de Vilallonga
Nakladatelství: Český spisovatel, Praha 1995

Můj názor: Na tuhle knihu jsem se těšila od doby, co jsem ji před nějakou dobou objevila. A rozhodně jsem nebyla zklamána. Juan Carlos ve svých vzpomínkách popisuje své vztahy s generálem Francem, který ho jmenoval svým následníkem. Vracíme se také trochu v rodinné historie a dozvídáme se, jak vůbec Juan, otec Juana Carlose, mohl být legitimním následníkem, když měl dva starší bratry.

Victoria je v očekávání

17. srpna 2011 v 20:16 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Ano. Švédsko se dnes dozvědělo radostnou novinku, která se ihned rozletěla do celého světa. Na stránkách paláce se totiž objevilo prohlášení, na které jsem všichni přes rok čekali: " Jejich královské výsosti korunní princezna Victoria a princ Daniel s radostí oznamují, že korunní princezna Victoria očekává jejich prvního potomka."

Buckinghamský babylon

16. srpna 2011 v 9:59 | Ducii |  VB - knihy
Podtitul: Vzestup a pád rodu Windsorů
Autor: Peter Fearon
Nakladatelství: Český spisovatel 1995

Anotace ze zadní obálky: Na stránkách pozoruhodného dokumentu nazvaného Buckinghamský babylon se dozvídáme nejen mnoho pikantních podrobností z privátního života dynastie anglických králů a královen v průběhu 20. století, ale seznámíme se blíže i s tradičním ceremoniálem, jenž je úzce spjat s nástupnickým právem panovníků a často citelně komplikuje sokuromí těch, jichž se týká.