Červenec 2011

Diana: příběh

31. července 2011 v 13:25 | Ducii |  VB - knihy
Autorka: Tina Brown
Nakladatelství: Columbus 2009 (originál vyšel 2007)

Oficiální anotace na stránkách knihkupectví: Životní příběh všemi milované princezny z Walesu…
Nejdůležitější momenty z bohatého života Diany Spencerové, pozdější princezny z Walesu, od útlého mládí až po tragické úmrtí v srpnu roku 1997.
Jistě si řeknete - Diana, tu přece každý zná a četl o ní tisíckrát - a budete mít pravdu, ale tato kniha současně s jejím životem předkladá také historii britské královské rodiny i rodu Spencerů (mimochodem mnohem staršího), poznatky z rodinné politiky a preferencí královny Alžběty. V neposlední řadě přináší zajímavé výpovědi přátel a příbuzných Diany i jejího osudového partnera Dodiho al Fayeda.

Svatba Zary Phillips a Mika Tindalla

30. července 2011 v 18:02 | Ducii |  VB-aktuality
Další významější letošní svatbou v královských kruzích se stala svatba Zary Philips, dcery princezny Anne a vnučky královny Alžběty II., a Mika Tindalla. Svatba se konala v sobotu 30. července 2011 ve skotském Edinburgu.
V předvečer svatby uspořádala Zara recepci na palubě Britannie. Dorazilo mnoho členů královské rodiny. Zara vypadala v modrošedobílých koktejlových šatech úchvatně narozdíl od své matky, která kostýmkem opět šlápla vedle. Vévodkyně Kate zvolila zelenkavé šaty z dílny Diane von Fursternberg, které jsme mohli spatřit již během nedávné zámořské cesty. Zatímco princ Harry dorazil podle očekávání sám, princezna Beatrice si přivedla svého přítele. Osobně si myslím, že právě tento pár je asi nejžhavějším kandidátem na další svatbu v britské královské rodině, i když ještě nějaký ten pátek si určitě počkáme.

Loket

29. července 2011 v 16:48 | Ducii |  Aristokratické památky u nás
Když už se vydáte na návštěvu Bečova nad Teplou (viz. předchozí článek) a nebo třeba na mezinárodní filmový festival v Karlových Varech bylo by škoda nenavštívit také nedaleký hrad Loket. Možná se ptáte, proč má hrad právě tento název. Důvodem je podle všeho řeka Ohře, která kolem hradu a okolní obce svírá právě takový úhel, že to vypadá jako loket.

Další svatba již zítra

29. července 2011 v 10:37 | Ducii |  VB-aktuality
Svatební rok 2011 je skutečně plný událostí. Po jordánské svatbě minulý týden, na níž dorazilo i několik členů evropských rodů, tu máme další. Zítra si své ano řeknou Zara Philips, dcera princezny Anny, a Mike Tindall.

Plánuje Švédsko další veselku?

27. července 2011 v 9:19 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Letošní rok můžeme bez ostychu nazvat svatebním. Tolik velkých královských svateb se jen nevidí. Svobodných členů královských rodin, kteří jsou ve věku na ženění/vdávání ubývá a tak není divu, že celý svět zajímá, kde proběhne další královská veselka. Zatím největší sázky jsou asi na Švédsko.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou

26. července 2011 v 16:58 | Ducii |  Aristokratické památky u nás
Hrad a zámek Bečov nad Teplou se nachází v západních Čechách nedaleko Karlových Varů ve směru na Plzeň. Pojedete-li hromadnou dopravou, tak je nejlepší vzít to asi právě přes Vary a zde nastoupit směr Bečov. V takovém případě nemáte moc na výběr kudy pojedete jako v případě cesty autem. Autem totiž můžete zvolit minimálně ze dvou cest, doporučuji aspoň jedním směrem vydat se přes místa jako Horní Slavkov, přes který dojedete na nedaleký hrad Loket nebo třeba do Sokolova. Cestu přes Horní Slavkov doporučuji, protože si můžete nejen z dálky prohlédnout tamní věznici, ale také nejstarší porcelánku u nás.

Grace Kellyová

26. července 2011 v 12:59 | Ducii |  Monako - knihy
Autor: Robert Lacey
Nakladatelství: Ikar 1998

Anotace z obalu knihy: "Krásná Grace, dcera ze zámožné filadelfské rodiny, slavná filmová herečka, navždy zůstane v povědomí veřejnosti jako Její Výsost, obdivovaná monacká kněžna, která dosáhla pohádkového štěstí. Navenek plachá, stydlivá a nejistá, přitom hluboce citlivá a současně ambiciózní, získává po několika letech houževnaté práce u filmu nevyšší ocenění - Oscara. Pak potkává svého "prince". Naplní se Graceiny romantické představy o manželství a ideální rodině?
Grace Kellyová je poutavý příběh milované tragické hrdinky a zároveň strhující psychologický portrét ženy dvou tváří."

Sophie, hraběnka z Wessexu

25. července 2011 v 13:53 | Ducii |  VB-životopisy
Sophie Helen Rhys-Jones se narodila 20. ledna 1965 v Oxfordu Christopherovi a Mary. Brzy po jejím narození se celá rodina, kterou tvořil ještě Sophiin o čtyři roky starší bratr David, přestěhovala do Brenchley v Kentu. Brenchley patří mezi ty místa, kde se sousedi dobře znají a kde jen tak nově příchozí nezapadnou. Christopherovi s Mary to ovšem příliš dlouho netrvalo a stali se velice oblíbenými sousedy.

Albert a Charlene: Tak to už by stačilo

25. července 2011 v 12:39 | Ducii |  Monako-aktuality
Uběhl téměř měsíc od knížecí svatby v Monaku, ale spekulace, které se začaly šířit již krátce před svatbou, jsou stále v plném proudu. Knížecí pár, který se nyní vrátil z líbánek v Mozambiku, sděluje médiím celkem jasnou zprávu: "Máme toho dost". Kníže dokonce zvažuje, že na francouzský plátek, který si takzvaně začal, podá žalobu. A nejedná se o nikoho jiného než velice známý L'Express. A co že Alberta s Charlene tolik rozčiluje?

Tragédie v Norsku

25. července 2011 v 9:41 | Ducii |  Norsko-aktuality
Věřím, že většina z Vás zaslechla, k čemu došlo v Norsku. Přiznávám se, že jsem (jako vždy poslední dobou, když se něco děje) byla tak trochu mimo zdroj informací, takže ke mně zprávy přicházely spíše z dálky, ale přišly. Pokud jste ale někdo byl naprosto mimo civilizaci, dovolím si malou rekapitulaci: