Leden 2011

Lednová pošta

31. ledna 2011 v 10:11 | Ducii |  Moje královská sbírka
O dvou dopisech, které mi přišly v prvním lednovém týdnu, jste si mohli přečíst v předchozím článku Vánoční pošta (2). Druhý lednový týden 10.1.-16.1.2011 byl o něco bohatší - v pátek 14. ledna mi totiž přišly dopisy hned čtyři. Dva byly ze Španělska, jeden z Dánska a jeden z Norska.
Ze Španělska mi psala princezna Elena a princezna Christina. Od obou jsem očekávala to pěkné vánoční přání, které se objevilo na internetu dokonce i na oficiálních stránkách královské rodiny, ale přišly mi jen "obyčejné" dopisy podobné tomu, kterými mi za blahopřání k narozeninám děkovala španělská královna.
P1140345

Šaty pro Kate

26. ledna 2011 v 16:55 | Ducii |  svatba - Kate a William
Bude to Oldfield?
Jednou z nejožehavějších otázek poslední doby je to, kdo bude navrhovat Katiny svatební šaty a samozřejmě jak bude nevěsta celkově vypadat. Kate už si vybrala svého návrháře, ale výběr zůstává v tajnosti a oficiálně bude nejspíš sdělen až v den svatby. Kate chce údajně jako každá nevěsta udělat překvápko svému nastávajícímu.

Svatební dary a pozvánky

26. ledna 2011 v 15:10 | Ducii |  svatba - Kate a William
Kdo přijede na svatbu?
Seznam svatebních hostů na britskou královskou svatbu se pomalu dává dokupy a dolaďují se poslední detaily. Na veřejnost prosáklo několik jmen, která pro někoho mohou být překvapivá, pro jiné jen potvrzením toho, že nás nečeká typická královská svatba.

Královna a já

24. ledna 2011 v 17:14 | Ducii |  Pahlavi - filmy a dokumenty

Tak jsem zase na Youtube objevila jeden zajímavý dokument "The Queen and I". Tentokrát se týká Farah Pahlavi. Je to příběh velice zajímavý, netočí ho žádný fanatický příznivec monarchie, ale žena Nahid, která se účastnila revoluce a jako komunistka oslavovala pád šáhova režimu. Ukázalo se ale, že sliby ajatolláha Chomejního o demokracii a svobodě byly jen planými řečičkami. Dokument je v angličtině, takže by pro většinu čtenářů snad neměl být problém porozumět, ale vím, že jsou tu i tací, kteří neovládají tento jazyk a tak nabízím malé shrnutí.

Loučení

24. ledna 2011 v 13:58 | Ducii |  Pahlavi - aktuality
Nesnáším loučení, jsem dál a v hlavě mě máš... začíná známý refrén písně od Michala Davida, která se mi vybavila při vymýšlení nadpisu pro tento článek. Loučil se Irán a všichni příznivci svobodného Iránu a to včera se synem posledního šáha šáhů AliRezou Pahlavim.

Mezinárodní festival cirkusu

24. ledna 2011 v 13:07 | Ducii |  Monako - zajímavosti
Mezinárodní cirkusový festival je jedním ze symbolů Monaka, je to jedna z jeho hlavních společenských událostí. Letos se již koná 35. ročník a jelikož je to svým způsobem jubileum, nebylo by na škodu se na festival podívat trochu podrobněji.

Další svatba na obzoru

22. ledna 2011 v 15:03 | Ducii |  Hohenzollern - aktuality
Zatímco pozorovatelé královských rodin a dalších šlechtických domů intenzivně spekulují nad možným zasnoubením rakouského arcivévody (a krom jiného také českého prince) Christopha s jistou Adelaide z francouzské aristokracie (jejich spekulacím nahrává arcivévodův status ohledně vztahu na facebooku), objevilo se jiné a oficiálně potvrzené zasnoubení, které skoro nikdo nečekal, protože se předpokládalo, že pár se rozešel.

Nepokoje v Jordánsku

21. ledna 2011 v 16:35 | Ducii |  Jordánsko-aktuality
Zdá se, že nepokoje se šíří jako mor celým arabským světem. Ačkoliv je Jordánsko považováno za jednu z nejdemokratičtějších zemí, které nespadají do "západního světa", pravdou, že Abdullah II. vládne stále absolutně a to i přesto, že když v roce 1999 nastupoval po smrti otce na trůn jeho ambice byly udělat z Jordánska konstituční monarchii.

Svatební přípravy v Monaku

21. ledna 2011 v 14:03 | Ducii |  Monako-aktuality
Poslední dobou nás zahltily hlavně informace o britské královské svatbě nebo narození dánských dvojčátek. Bylo by ale chybou kvůli těmto událostem opomenout jednu neméně významnou, jak víte podle mne je dokonce významnější (aspoň v tuto chvíli). Nevíme totiž zda William kdy usedne na trůn (měl by, ale nikdy neříkej hop dokud nepřeskočíš), Albert na něm již sedí a dánská dvojčátka jsou sice prima, ale k trůnu mají poměrně daleko.

Hon na Madeleine

16. ledna 2011 v 14:54 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Hon na Madeleine respektive na jejího údajného přítele - to myslím nejlépe vystihuje spekulace několika posledních dní, které najdete v každých bulvarnějších švédských novinách a serverech jako Aftonbladet, Svenskdam, Expressen.
Celé to začal myslím Expressen na jehož stránkách si můžete pustit inkriminované video, které podle informací zaslal nějaký španělský turista, který byl zrovna v New Yorku na návštěvě v jednom baru, když ejhle objevil tam švédskou princeznu Madeleine s nějakým mužem. Neváhal ani minutu (zřejmě už viděl tu pohádkovou sumu, co za to video dostane), vytáhl kameru a natočil pár krátce. Na snímku je jasně vidět princezna, která zde má dostaveníčko s nějakým mužem, který ovšem sedí zády ke kameře. Pointou celého krátkého snímku je to, že Madeleine tohoto pána během hovoru lehce pohladí po paži.