Prosinec 2010

Koně, koníčci

31. prosince 2010 v 15:35 | Ducii |  Zajímavosti
Už jsme tu kdysi měli jeden článek královských zvířátkách, který se týkal zvířete považovaného za nejlepšího přítele člověka, psa. S trochou nadsázky by se ovšem dalo říci, že pes, ačkoliv velice častý jev v kruzách královských, není nejlepším přítelem členů královských rodin, ale že tím je kůň.
Kůň je odjakživa symbol ušlechtilosti. Přemýšlela jsem nad tím, proč zrovna kůň je tolik spojován s aristokracií. Nenapadá mě lepší vysvětlení než to, že "obyčejní lidé" si toto zvířátko nemohli z finančních důvodů dovolit, že to byla vždy výsada šlechty vlastnit koně. Jezdit na koni bylo umění ovládané šlechtou podobně jako třeba šerm, které bylo chudým poddaným na hony vzdálené. Ať to byl tenhle důvod, který k ustálenému spojení koně a šlechtice vedl, či nějaký jiný, pravdou je, že koně, jízda na koni jsou i dnes jedním z typických znaků aristokrasta. Airstokrat, který neumí jezdit na koni, jako by snad ani nebyl. Není divu, že mezi aristokraty je mnoho těch, kteří se jízdě na koni věnují na poloprofesionální či profesionální úrovni.

Královská svatba: Za scénou

30. prosince 2010 v 16:43 | Ducii |  Švédsko - filmy a dokumenty
Uplynulo více než půl roku od svatby švédské korunní princezny Victorie a prince Daniela. V uplynulých dnech dávali ve Švédsku jako takové malé připomenutí této letošní události číslo 1 dokument Bakom kulliserna o přípravách této svatby, o tom, co se dělo mimo oči diváků.
Asi hodinový dokument (samozřejmě ve švédštině) je velice zajímavý, i když z mluveného slova příliš nepochytíte pokud neovládáte švédštinu. Jak znám SVT, tak tu nebude příliš dlouho k dispozici, proto pokud máte hodinku času doporučuji shlédnout. Nepřijdete ani o zopakování krásných momentů z této svatby (odříkání slibů, slzy v ženichově tváři,..), které Vás mohou trochu navnadit na dvě královské svatby respektive jednu královskou a jednu knížecí, které nás v nejbližších měsících čekají.

Pravnučka pro královnu

30. prosince 2010 v 15:21 | Ducii |  VB-aktuality
Buckinghamský palác před chvílí informoval, že Autumn Phillips včera porodila zdravou holčičku. Šťastný otec Peter, syn princezny Anne a vnuk britské královny, byl přítomen při porodu v Gloucestershireské královské nemocnici.
Holčička, která váží skoro čtyři kila (pokud mě můj převodník hmotnosti neklame), je prvním vnoučetem princezny Anny a prvním pravnoučetem britské královny a vévody z Edingburgu. Jméno zatím není známo, ale mělo by být v brzké době potvrzeno. Malá dívenka je dvanáctá v pořadí následnictví britského trůnu.
Vše nejlepší šťastné rodince! Kdo ví třeba za rok touhle dobou budeme vítat další královnino pravnouče...

Zdroj: stránky Buckinghamského paláce

Farah Pahlavi

28. prosince 2010 v 14:03 | Ducii |  Pahlavi - životopisy
Farah Diba se narodila 14. října 1938 v Teheránu. Byla sice jedináček, ale vyrůstala společně se svým bratrancem Rezou na okraji Teheránu. Rodiče se malou Farah snažili izolovat, aby nechytla nějaké nebezpečné nemoci. Vyrůstala v období druhé světové války a po ní, tedy v dobách, kdy bída, chudoba a nemoci byly prakticky všude. Její otec byl z vážené diplomatické rodiny v Ázerbajdžánu, studoval v Petrohradu a po revoluci ve Francii.

Veselé Vánoce

24. prosince 2010 v 0:40 | Ducii
Vážení čtenáři tohoto blogu,

ráda bych Vám popřála krásné prožití vánočních svátků v příjemném kruhu rodinném a v novém roce 2011 přeji hodně úspěchů a hezkých zážitků.


Děkuji Vám za projevenou přízeň v roce 2010, který byl zároveň třetím rokem tohoto blogu. Když jsem blog 29. prosince 2007 zakládala, tak mě ani ve snu nenapadlo, že tři roky poté bude stále fungovat. Nehodlám tady rekapitulovat celé ty tři roky - zrekapituluji jen ten poslední, který se zároveň kryje jak už bylo výše zmíněno i s rokem kalendářním.

V uplynulém roce jsme zažili několik velkých akcí v kruhu královských rodin. Ze všech jmenujme svatbu švédské korunní princezny Victorie, která byla myslím dostatečně i zde na blogu pokryta a rozebrána ze všech možných částí. Velkým překvapením byly dvoje zásnuby: zasnoubení starého mládence, monackého knížete s Charlene Wittstock a britského prince Williama s dlouholetou přítelkyní Kate Middleton. S překvapující novinou přišel také dánský královský dvůr, který oznámil, že korunní princezna čeká dvojčátka, na jejichž narození teď každým dnem čekáme.
Blog jako takový se loni rozrostl o svou facebookovou stránku. Jsem velice mile překvapena kolik "fanoušků" tam k dnešnímu datu je, mé nejdivočejší odhady, když jsem to zakládala, byly tak kolem dvaceti, takže znovu děkuji za přízeň.

A co nás čeká v roce 2011?
- narození dánských dvojčátek (pokud to nestihnou ještě letos) + křest svojčátek
- křest prvního pravnoučete britské královny
- britská královská svatba
- monacká knížecí svatba
- a jistě spoustu dalších zajímavých událostí..(těhotentství švédské korunní princezny? a Kate Middleton?)

První vánoční pozdravy

23. prosince 2010 v 12:17 | Ducii |  Moje královská sbírka
Musím říct, že jsem čekala trochu větší nápor na paní pošťačku už před Vánoci, ale přiznávám svou chybu - přání jsem posílala příliš pozdě, takže není se divit, že jich nepřišlo tolik zpět do této doby. Jelikož nepředpokládám, že by zítra ještě paní pošťačka chodila shrnu tedy poštu tohoto týdne, která sice nebyla z hlediska očekávaného množství příliš kvantitativní zato byla kvalitativní a udělala mi ohromnou radost.

Další královská svatba na obzoru

21. prosince 2010 v 17:39 | Ducii |  VB-aktuality
Zatímco denně čekáme na to, až Autumn porodí první pravnouče britské královny, přišlo od rodiny princezny Anne úplně jiné oznámení. Švagrová Autumn Zara Phillips (29) dnes oznámila oficiální zasnoubení se svým přítelem Mikem Tindallem (32). Násedovala tak svého bratrance prince Williama, který oznámi letos taky zasnoubení. Rok 2011 zdá se bude pro rod Windsorů opravdu nabitý.
Mike údajně požádal Zaru o ruku noc před tímto oznámením. Zara tím byla podle svých slov šokována, ale i přesto řekla své ano a je velice šťastná.

Mike je býválý rugbyový hráč. Se Zarou se potkali v Sydney v roce 2003. Jejich seznámení má na svědomí princ Harry. Již několik let žijí spolu v Cheltenhamu. Přesné datum svatby zatím neznáme, ale dá se předpokládat, že to bude příští rok.

Zdroje: Royalty in the news, Daily Mail

Těhotná Victoria?

18. prosince 2010 v 11:26 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Už je to půl roku, co si švédská korunní princezna Victoria vzala svého vyvoleného prince Daniela. Všichni od té doby pozorně sledují její břicho, ale skutečný kolotoč spekulací začal teprve teď, po tom, co se Victoria objevila na předávání Nobelových cen.

Norský korunní pár na cestách

18. prosince 2010 v 11:08 | Ducii |  Norsko-aktuality
Koncem listopadu se Mette-Marit, Haakon a Mette-Maritin syn Marius a jejich společné děti Ingrid Alexandra a Sverre Magnus vydali na dvouměsíční cestu po cizích krajích. Ačkoliv si korunní pár nepřál být vyrušován a obtěžován tiskem, tak jsme se dozvěděli, kam zamířily jejich stopy.

Vánoční atmosféra

17. prosince 2010 v 10:37 | Ducii |  Aktuality - více zemí
Přesně za týden nás čeká Štědrý večer a tak není divu, že vánoční atmosféra kolem nás je čím dál zřetelnější. Začínají první vánoční koncerty, vánoční párty, posílají se vánoční přání, apod. Nejinak je tomu i v královských rodinách.