Říjen 2010

Norský královský pár na Slovensku

28. října 2010 v 18:34 | Ducii |  Norsko-aktuality
Již po šestnácté od roku 1989 hostilo Slovensko královskou návštěvu. Tentokráte to byl norský král Harald s chotí. Pro norský královský pár to byla historicky vůbec první návštěva této země. Královský pár na Slovensko přicestoval již v pondělí, ale oficiální program, který je k nalezení na stránkách norského království začínal až úterním datem uvítací ceremonií před prezidentským sídlem. Uvítání se samozřejmě neobešlo bez tradičního chleba se solí. Tato králvoská návštěva na něj již byla očividně připravena a tak neodmítla. V úterý odpoledne mohli bratislavané potkat královský pár při prohlídce historického centra.

Originální královský suvenýr

23. října 2010 v 12:17 | Ducii |  Moje královská sbírka
Chcete získat originální královský suvenýr, ale nemáte na to, abyste vycestovali do ciziny popř. nechcete kupovat nějaké hrnečky s obličejem členů královských rodin, které mají dole stejně napsáno Made in China. Chcete něco, co doopravdy pochází od královské rodiny, co se nacházelo v prostorách paláce? Myslíte si, že to nejde? Mám pro Vás jedno řešení...

Proces

22. října 2010 v 14:29 | Ducii |  SA - aktuality
Ačkoliv jsem tak trochu mimo dosah veškerých sdělovacích prostředků (ono ale vzhledem ke kvalitě těch českých to vůbec není škoda) nevím, do jaké míry se daný proces v České republice diskutoval, zmiňoval apod. Každopádně pár českých zmínek jsem zachytila tudíž si troufám říct, že to neuniklo ani českým médiím... A o čem, že to vlastně mluvím?
Jedná se o právě proběhlý proces s příbuzným saúdskoarabského (jeho dědeček je bratrem současného panovníka) krále Abdulazizem bin Nasser al-Saudem. Proces s princem probíhal ve Velké Británii, kde také mělo dojít k činu z něhož je Abdulazíz obviněn. 15. února totiž princ ve výtahu luxusního hotelu Landmark ubil svého sluhu Bandara Abdulazize k smrti. O tom, jestli to udělal se spekulovat nedá, jelikož existuje videozáznam zachycený bezpečnostní kamerou o několik dní dříve na němž princ svého sluhu prokazatelně bije.

William a Kate

21. října 2010 v 10:23 | Ducii |  Téma měsíce
Stále stejná písnička....I tak by se daly nazvat všecky ty novinové titulky o tom, že Kate a William již brzy stoprocentně oznámí zásnuby a že bude svatba apod. Zpočátku tomu člověk věří, časem začne ztrácet naději. Trochu mám pocit, že naději neztrácíme nejen my s každým nepravdivým článkem, ale i Kate.

Švédský korunní pár v Číně

15. října 2010 v 13:36 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Neuteklo mnoho dní od první společné zahraniční návštěvy nového švédského korunního páru a je tu další. Tentokrát Victoria s Danielem navštívili destinaci o něco vzdálenější - Čínu.
Návštěva Číny začala v neděli 10. října. Vzhledem k tomu, že Čína je oproti našemu časovému pásmu napřed, tak byly v Evropě první informace velice brzo a s nimi samozřejmě i první fotky. Osobně si myslím, že právě v tento den vznikly fotky z celé cesty nejkrásnější a mrzí mě, že picapp, z kterého fotografie do článků čerpám je neposkytuje ( z nějakého neznámého důvodu odtamtud zmizeli i fotografie z čínské návštěvy, které tam byly a teď tam nejsou). Nicméně mohu vám na ně dát aspoň odkaz. Mně osobně se při prohlížení těchto fotografií vybavila (a to opravdu nevím proč) fotografie Diany jak samotná "smutně" sedí před Tádžmahálem (nevím jak se to píše). Tohle je ovšem přesný opak. Victoria a Daniel šťastně pózují u Velké čínské zdi. Člověk ani nepotřebuje komentář, aby si dovodil, že Victoria s Daniel si to náramně užili a z některých fotek je přímo jasné, že nechyběly ani vtípky a veselá atmosféra a to i přesto, že tato část programu byla do poslední chvíle tajena a neměl u toho být žádný novinář.

Připraveni vládnout...

13. října 2010 v 21:34 | Ducii |  Španělsko - knihy
... aneb nová kniha s názvem "Los Principes. Preparados para reinar" tedy Princ a princezna: Připraveni vládnout se ve středu objeví ve španělských knihkupectvích. Jaký zajímavý posun (o 180 stupňů) od nedávné knihy, která se snažila nenechat na Letizii kapku neposkvrněnou a naházet na ni ty největší zločiny a prohřešky proti společnosti. Tato kniha naopak tvrdí, že korunní pár je připraven vládnout.

Desetileté výročí

8. října 2010 v 14:17 | Ducii |  Lucembursko-aktuality
Včera to bylo přesně deset let, co lucemburský velkovévoda Jean (mimochodem stále žijící) podepsal abdikační listinu ve prospěch svého syna, současného panovníka Lucemburska Henriho I. Z Henriho se tedy stal velkovévoda a z jeho nejstaršího syna dědičný kníže/princ, což je titul, kterýho ovšem ještě nepředurčoval k tomu, že se stane dalším panovníkem. Ten získal teprve před dvěma lety - dědičný velkovévoda.

Rania se zotavuje

8. října 2010 v 11:12 | Ducii |  Jordánsko-aktuality
Možná jsem před několika dny na nějakém zahraničním serveru zaznamenali, že jordánská královna podstoupila v New Yorku operaci srdce, které nefungovalo dobře. Po boku jí byl její manžel jordánský král, který si kvůli zákroku prodloužil pracovní pobyt v USA. Rania už je samozřejmě doma v Jordánsku, kde se zotavuje ze zákroku a nebyla by to právě Rania, kdyby nás o tom neinformovala skrz Twitter.

princezna Lejla

2. října 2010 v 14:36 | Ducii |  Pahlavi - životopisy
Leila Pahlavi se narodila 27. března 1970 tehdejšímu iránskému šáhovi a jeho třetí manželce, císdařovně Farah. Byla nejmladší ze čtyř dětí.
Když jí bylo pouhých devět let, zažila to, co by stěží unesl mnohý dospělý člověk. Spolu s celou rodinou musela opustit Irán a odejít do exilu. Pár měsíců na to, její otec zemřel, ke kterému měla velice blízko. Malou citlivou Leilu to velice zasáhlo a do konce života se s tím nevyrovnala.

Vše o králích

1. října 2010 v 10:11 | Ducii |  knihy o více monarchiích
Vše o králích
Celý název: Vše co chcete vědět o králích, ale neodvážil jste se zeptat
Autor: Alexander von Schönburg
Nakladatelství: Knižní klub 2010

Oficiální anotace: Jak je možné, že po třech staletích osvícenství a snahách o rozluštění všech hádanek našeho světa si právě instituce království zachovala zvláštní půvab, z něhož se nedokážou beze zbytku vymanit ani zapřisáhlí republikáni? Autor se vydal po stopě tohoto tajemství. Zaobírá se přitom rozličnými aspekty instituce království, počínaje mýtickými postavami, jakými byli například král Artuš nebo David, a konče soudobou, médii pronásledovanou vysokou aristokracií. Kromě toho zodpovídá řadu konkrétních otázek: Jak se vlastně člověk stane králem? Proč nosí králové korunu? A proč je lepší, když nejsou příliš inteligentní? (převzato z Knižního webu)