Srpen 2010

O blogu

31. srpna 2010 v 17:40 | Ducii
Ikona blogu, kterou můžete použít na své stránky jako odkaz:


Tento blog vzniknul koncem prosince 2007. Od té doby si prošel již mnohými úpravami nejen po stránce designové, ale hlavně po stránce obsahové. Snažím se o kvalitu ne o kvantitu. Cílem tohoto blogu je rozšířit povědomí občanů České a Slovenské republiky o současných monarchiích a jejich představitelích. Současná znalost tématiky je opravdu tristní a přístup českých médií, která danou skupinu lidí (tedy aristokracii) ve velké míře ignoruje, nenapomáhá zlepšení situace a tedy k rozšíření všeobecného přehledu. A když už je neignorují, tak píšou samé žvásty o tom, jak si někdo vzal podruhé nějaké boty - no to je teda katastrofa, fakt.

V době, kdy tento blog vzniknul, byl jediným fungujícím svého druhu. Předtím tu bylo pár podobných, ale nikdy tak komplexně zaměřených, většinou se týkaly pouze Diany nebo britské královské rodiny oběcně. Postupem času se vyrojilo pár blogů, které se snaží zabývat stejnou tématikou jako já. Musím říci, že mě to velmi těší a že doufám, že právě já a má aktivita mohla být autorům inspirací.

Krom této blogové stránky má blog i svůj Facebook (najdete ho pod heslem Blog o současných monarchiích). Zde se můžete dozvědět o něco více než je tu na blogu. Jedná se hlavně o zajímavé odkazy nebo krátké informace, na které je škoda plýtvat článek, i když jsou třeba hodnotné. Do budoucna uvažuji o vytvoření článku, kam bych psala jen takováto kráká sdělení a pravidelně ho aktualizovala.


Zdroje informací:
Čerpám informace zásadně ze zahraničních zdrojů popř. z knih, které vyšly v České republice. Nejčastějšími zdroji jsou stránky uvedené v menu mezi oblíbenými a samozřejmě oficiální stránky jednotlivých panujících Domů. Pro životopisy používám navíc informace z Wikipedie a to zásadně z Wikipedie anglické nebo francouzské, nikdy z české. I přesto se ale snažím používat Wiki co nejméně, protože není tím úplně nejlepším zdrojem. Články, kde nejsou uvedeny zdroje pochází z mých znalostí získaných sledováním dané tématiky již několik let.

Za stoprocentní bezchybnost informací neručím. Blog píšu ve svém volném času pro zábavu a nemohu se ověřování věnovat příliš detailně ani čerpat přímo z informačních agentur, jejichž sloužby jsou draze zpoplatněné. Veškeré články jsou autorské a při jakékoli reprodukci informací/části textu z tohoto blogu uvádějte zdroj. Zkopírování celého článku netoleruji a nedávám k tomu souhlas.

Zdroje fotografií:
S Fotografiemi je to složité. Dříve jsem využívala služeb Picapp, což bylo bezplatné. Od listopadu ovšem Picapp změnili licenční podmínky a zpoplatnili své služby. Nakonec myslím úplně zmizela tato služba, ale fotky měly zůstat. Nicméně většina fotek z Picapp je nefunkční, takže se neděste. Postupně to všechno smažu, bohužel to ale nemám čím nahradit. Momentálně hledám nějaký podobný zdroj "free" obrázků.
Veškeré ostatní fotografie pochází z vlastních zdrojů, je zakázáno je dále šířit, stahovat a jakkoliv s nimi nakládat bez mého výslovného souhlasu.

Elizabeth nebo Alžběta?

26. srpna 2010 v 15:40 | Ducii |  Téma měsíce
Po delší pauze se na Vás v tématu měsíce obracím s dalším námětem k diskuzi. Nadpis myslím mnohé napovídá. Jste pro to, aby se jména cizích panovníků (ale teoreticky to můžeme vzít obecně i celebrit, prezidentů,..) překládala do češtiny?

Řecká (královská) svatba

26. srpna 2010 v 9:08 | Ducii |  Řecko - aktuality
Včera 25. srpna 2010 si řecký a dánský princ Nikolaos a Tatiana Blatnik řekli ano respektive oni si ho neřekli, ale byli oddáni. V Řecku totiž hlavní církví je ta ortodoxní a princ je jejím členem a stejně tak Tatiana před svatbou konvertovala na ortodoxní církev. Během ortodoxního svatebního obřadz se prý nemluví - nevěsta si to tedy nemůže rozmyslet a zdrhnout.

Předsvatební recepce

25. srpna 2010 v 16:54 | Ducii |  Řecko - šperky a móda
Dnes je svatební den řeckého a dánského prince Nikolaose a Tatiany Blatnik, většina hostů ale dorazila již včera a zůčastnila se předsvatební recepce. Dámy nepředvedly žádné honosné róby a pánové fráčky nebo obleky, bylo to spíše takové trochu neformální a hlavně bych to oblečení tedy připsala teplotám. Ačkoliv nevím kolik přesně stupňů je momentálně v Řecku, tak si myslím, že tam je dost teplo, takže by nějaká těžká slouhá róba by asi nebyla to pravé ořechové. Nicméně i tak byly k vidění velmi zajímavé modely:

Velká řecká svatba - přípravy vrcholí

23. srpna 2010 v 11:07 | Ducii |  Řecko - aktuality
Řecká královská svatba se pomalu a jistě blíží a nemyslete si, že jsem na ni zapomněla nebo, že ji nehodlám zdokumentovat. Scvatba určitě poběží na dvou řeckých televizních stanicích Ant1 a STAR. Je možné, že někdo z vás je se satelitem chytí. Já ne a o oniline přenosu zatím nevím a i kdyby asi bych ho vzhledem k hodině, kdy svatba začíná, nesledovala.
Pojďme si teď krátce shrnout vztah Nikolaose a Tatiany a fakta, která o nadcházející svatbě máme:

200 let Bernadotte

22. srpna 2010 v 10:15 | Ducii |  Švédsko-aktuality
21. srpen je důležitý v historii několika zemí. U nás není zrovna datem, které by se slavilo, ve Švédsku naopak je to důvod k oslavám. Obzvláště letos byl důvod k oslavám. Vždyť současný panující královský rod slaví svých 200 let ve Švédsku.

První den ve škole

21. srpna 2010 v 15:45 | Ducii |  Norsko-aktuality
Každý z nás to zná, každý z nás to musel absolvovat. Většina dětí se do první třídy těší, ani já jsem nebyla vyjímkou. Vlastně byla - já se totiž těšila asi ještě v osmé třídě:-) Stejně jako my "obyčejní smrtelníci" musí do školy nastoupit i princové a princezny. Mohla bych vás zahltit spoustou zbytečných článků o všech prvních školních dnech, ale to nechci a ani nehodlám udělat. Vlatně jsem neměla v plánu věnovat se ani tomuto, ale jak jsem viděla to video, prostě jsem ho musela trochu okomnentovat.

Vårt Bröllop

21. srpna 2010 v 12:58 | Ducii |  Švédsko - knihy
Ve čtvrtek 19. 8.2010 se do švédských obchodů konečně dostala oficiální "svatební" kniha o svatbě korunní princezny Victorie a prince Daniela. Je v ní spoustu krásných obrázků a podle těch, kteří ji už stihli přečíst, je opravdu skvěle napsaná a hlavně ty obrázky jsou úžasné.

Švédsko slaví

20. srpna 2010 v 13:50 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Není náhodou, že svatba švédské korunní princezny se konala letos a náhodou není ani letos ve Švédsku vysílaný dokument Familjen Bernadotte, který se stahoval spíše ke královské rodině než ke královské svatbě. Rod Bernadotte, z něhož současní panovníci Švédska pocházejí, již vládne ve Švédsku 200 let. 21. srpna 1810 se Jean Batista Bernadotte stal korunním princem Švédska. Jak k tomu došlo a kde se tento muž vzal?

Tajemství královské rodiny

19. srpna 2010 v 14:45 | Ducii |  VB - knihy
Autor:
Cyrus Shahrad
nakladatelství: Brána 2009

Ofiicální anotace: Slovem i obrazem seznamuje autor čtenáře s historií i se současným životem brtiské královské rodiny. Kniha je rozdělena do šesti kapitol - Život ve výkladní skříni, Dvorské tradice, Počátky pohádkového příběhu, Nefalšované královské skandály, Královská rodina v palebné linii, Život a smrt princezny Diany - a vypráví o životním stylu panovníků, o etiketě a ceremoniích, o historii královských klenotů i dějinách rodu, o činech největších britských monarchů, o morganatických sňatcích i bizardních střetech královské rodiny s kritickou i loajální veřejností.
Autor nahlíží do života významných členů královské rodiny netradičním způsobem a odhaluje fakta, která zůstávala neznáma.