Červenec 2009

Kníže Rainier a kněžna Grace

30. července 2009 v 10:29 | Ducii |  Monako - knihy
Autor: Jeffrey Robinson
nakladatelství: Dialog 1995
Anotace: Knížka, která se vám dostává do rukou, je dnes už legendární story o romantické lásce, slavné rodině a překrásné zemi zvané Monacké knížectví.
Autor mnoha bestsellerů Jeffrey Robinson vycházel při jejím napsání nejen ze spolupráce s knížetem Rainierem a jeho dětmi Albertem, Carolinou a Stephanií, ale byl mu umožněn neomezený přístup do palácových archivů. Výsledkem je publicistická próza o autentických osobnostech, o slávě a bohatství, která nijak nepřikrašluje veselé i smutné příběhy panovnické rodiny, stojící v čele jedné z nejmenších zemí světa. Nenásilně nás autor seznamuje také s barvitou historií Monaka od 12. století až po dnešní dny a vypráví o tom, jak se země, která bývala pouze "slunným místem pro temné lidi", stala prosperujícím státem.
Na stránkách knihy najdete Rainierovo přiznání nejtajnějšího soukromí, protože snad vůbec poprvé byl ochoten hovořit o lásce, která ho poutala k americké filmové hvězdě Grace Kellyové. Princ Albert se zmiňuje o svých obavách a nadějích souvisejících s jeho nástupem na trůn, princezna Carolina hovoří o svém dětství a těžkostech dítěte vyrůstajícího jako princezna a dcera hollywoodské legendy a své názory přibližuje čtenáři i Stephanie, která přežila hrůzu autohavárie ve voze řízeném její matkou.
Kniha je rovněž svědectvím o morální síle ženy, jež dokázala odejít na vrcholu své herecké kariéry a stát se matkou, manželkou a aktivním členem vládnoucí rodiny se všemi povinnostmi vyplývajícími z tohoto postavení. Názory Rainiera III. na život, náboženství, politiku a rodinu rámují nejen práci a životní příběhy členů rodiny, ale dotvářejí obraz člověka, který stojí čtyřicet let v čele knížectví a je dnes nejdéle vládnoucím panovníkem světa.
Můj názor: Podle anotace to vypadá, že by to mělo být skvělé strhující čtení. Mně ovšem trvalo dost dlouho, než jsem se touto knihou prokousala. Nepřišla mi nijak zábavná, a ani jsem se o Grace, Ranierovi a jejich dětech nedozvěděla nic jiného. Přišlo mi, že zde převládá hlavně vyprávění o historii Monaka (obzvláště kasina), ale hlavní smysl knihy (tedy podle názvu Ranier a Grace) mi tam prostě chyběl. Rozhodně mě kniha nijak nezaujala.

Křest malého dánského prince

26. července 2009 v 18:52 | Ducii |  Dánsko - aktuality
Dnes proběhl křest malého dánského prince. Během zhruba dvouhodinnovém přenosu jsme se dozvěděli jméno. Je to Henrik Carl Joachim Alain. Malému Henrikovi se ceremonie zřejmě příliš nelíbila a snažil se dávat svůj odpor hlasitě najevo. Marie si ovšem jako správná maminka poradila a když nebyl dudlík použila na utišení synáčka svůj prst. Ono se možná docela taky nudila, protože je pravděpodobné, že nerozumněla moc tomu, co se říká. Její dánština ještě není na moc dobré úrovni.
Kmotry Henrika se stali: korunní princezna Mary, Benjamin Grandet, Charles Cavallier, Britt Davidsen Siesbye a Christian Scherfig.
Celý křest byl přenášen online. Vysílání začínalo v 16:00, ceremonie jako taková začal v 17:30 a trvala do 18:15. Dorazilo několik výzmnaných hostů.

Zdroj informací: The royal forums, Oficiální stránky dánské monarchie.

Grace - svatební šaty

22. července 2009 v 9:17 | Ducii |  Monako - šperky a móda
Šaty byly ušity podle nejuznávanější americké návrhářky Helen Rosové. Helen navrhla sněhobílou róbu v renesančním stylu. Na šaty bylo použito 22 metrů moaré, 2 metrů hedvábného taftu, 91 metrů hedvábného tylu a 274 metrů pravých benátských krajek.

Druhá výhružka smrti

20. července 2009 v 12:57 | Ducii |  Belgie - aktuality
Ve středu dostaly noviny La Dernière Heure (jak příznačný název) nový dopis s výhružkou smrti královně Fabiole. Je to již druhý dopis během dvou měsíců.
Dopis je napsán velmi špatnou francouzštinou s mnoha chybami. Autor vyhrožuje vražedným atentátem královně vdově během oslav 21. července.
Podle autora královna otrávila svého manžela krále Baudoina I. a je tedy odpovědná za jeho smrt. A toto není zdaleka jediné obvinění. Více najdete zde (článek je ve francouzštině)

Neustále mne udivuje, proč někdo vyhrožuje smrtí takto staré dámě, kterou navíc celá země milovala a miluje pro to, jakou lásku ona sama dávala své zemi a svému manželovi, i přesto že nemohla mít děti. Člověk, který to psal musí být zřejmě psychicky nemocný.

Knížecí život

17. července 2009 v 8:37 | Ducii |  Aristokratické rody u nás
Karel Jan Schwarzenberg - rozhovor s Karlem Hvížďalou
nakladatelství : Portál 2008 (4. vydání)
Anotace: Karel Jan Schwarzenberg v tomto knižním rozhovoru, jehož podstatná část vznikla už na konci roku 1989, vzpomíná na své předky, zejména na ty, kteří už od poloviny sedmnáctého století žili trvale v Čechách. Pokouší se definovat roli šlechty na konci dvacátého století, hovoří o své rodině, přátelích, zajímavých lidech, s nimiž se v životě setkal. Kromě rodové historie se kniha věnuje působení Karla J. Schwarzenberga v roli kanceláře prezidenta Václava Havla.
V dodatku z roku 2008 hovoří o tom, proč vstoupil do české politiky, o úkolech, které si v politice vytýčil a říká: "Byl bych rád, kdybych se tady jednou mohl procházet s vnukem a říci mu, že tahle země je nejen překrásná, ale i spořádaná!"
Můj názor: Kniha je velmi zajímavá a doufám, že ještě bude nějaké další vydání s dalším rozhovorem. Dozvídáme se něco o dětství pana Schwarzenberga, o historii rodu. Pan Schwarzenberg se zamýšlí také nad současnou situací v Česku (v letech 1989, 1997, 2001 a 2008, kdy vznikly jednotlivé rozhovory) a myslím, že některé postřehy jsou opravdu trefné. Uvedla bych pro příklad: T.G. Masaryk říkal: "nebát se a nekrást".... na čež pan Schwarzenberg reaguje např. že jsem si to mírně zkrátili na nebát se krást:), což na dnešní situaci docela sedí:)

Faux pas kalifornského guvernéra

16. července 2009 v 8:56 | Ducii |  VB - zajímavosti
Rok: 1979
Událost: formální večeře pořádaná významnou hollywoodskou agenturou
Co se stalo: Kalifornský guvernér Jerry Brown naboural protokol, již v první větě. Její královské výsosti princezně Margaret řekl: "Dobrý večer, Vaše Výsosti, málem jsem chtěl říct hello. Mám ještě jednu schůzku, takže se tu dlouho nezdržím.
Co je na tom špatně: Vypustit slovo "královská" z jejího titulu bylo samo o sobě dost zlé, ale jen tak bez obalu oznámit, že chce odejít dřív než ona, to je neodpustitelné.

Zdroj: kniha Margret, výstřední princezna

Proč zemřela Diana

16. července 2009 v 8:49 | Ducii |  VB - knihy
Autor: Daniel Stern
nakladatelství: Knihcentrum 1997

Anotace: Kniha novináře Daniela Sterna Proč zemřela Diana je zajímavá tím, že přináší u nás zatím nepublikované podrobnosti z posledních hodin života britské princezny. Strhujícím způsobem popisuje atmosféru posledního pařížského večera ženy, která "nebyla osudem předurčena k tomu, aby se stala královnou".
Mělo na Dianinu životní dráhu vliv trauma z dětství? Jaký byl její vztah s matkou, sourozenci a s princem Charlesem? Zabili Dianu novináři, nebo opilý řidič? Byla příčinou "rozvodu století" Charlesova lhostejnost, princeznina bulimie, nebo arogance královské rodiny? Na všechny tyto otázky se Daniel Stern pokouší odpovědět.

Můj názor: Dnes už o Dianě existuje spoustu knih, takže nemůžu říci, že by kniha přinášela strhující nová fakta (možná kdysi). Každopádně je to takový stručný přehled Dianina života a jsou zde i velmi zajímavé fotky.

Pravidla v oblékání

16. července 2009 v 8:34 | Ducii |  VB - zajímavosti
Pro ženy z královského rodu platí jistá neměnící se pravidla.
  • sukně nesmějí být příliš úzké (kvůli chůzi po schodech a vystupování z vozů)
  • rukávy musí být dostatečně volné (aby mohly mávat)
  • látky mají být nemačkavé
  • šaty musí vypadat dobře i na fotografiích
  • večerní šaty by měly mít dlouhé sukně ( i když toto pravidlo se už moc nedodržuje)

Margaret, výstřední princezna - sestra britské královny Alžběty

16. července 2009 v 8:23 | Ducii |  VB - knihy
Autor: Theo Aronson
nakladatelství: Brána

Anotace: Blazeovaná a výstřední, vladařsky pánovitá s ohromujícími klobouky, dlouhou cigaretovou špičkou, vysokými podpatky a často dolévanou skleničkou, žena pohrdající publicitou, často ignorující důležité události královské rodiny, přátelící se s nekonvenčními umělci - taková je devětašedesátiletá princezna Margaret, jejíž život byl poznamenán četnými skandály.

Můj názor: Jen tak mimochodem ta anotace se samozřejmě vztahuje k roku, kdy byla kniha vydána. Kniha mi přišla celkem průměrná, nijak zajímavá. Rozhodně nepřetékala žádnými skandály, mně to tedy aspoň nepřišlo a nemám ani pocit, že bych se toho o princezně Margaret moc dozvěděla. Čekala jsem asi více informací.

Co by měla splňovat budoucí velkovévodkyně

15. července 2009 v 11:09 | Ducii |  Lucembursko - zajímavosti
Je to už ze staršího rozhovoru (rok jsem nenašla, možná 2007) s princem Guillaume a vyšlo to zřejmě v nějakém španělském časopise (možná i jinde). Velmi mě to zaujalo,valstně nevím, zda je to skutečně rozhovor s ním nebo si to nějaký pisálek vymyslel, ale je to velmi zajíamvé a tak bych se s Vámi o to chtěla podělit: