Červen 2009

Diana - mýty a fakta III.

30. června 2009 v 9:56 | Ducii |  VB - zajímavosti
10. března 1988 došlo k tragédii na lyžích v Klosters. Na princovu "družinu" spadla lavina. Zemřel bývalý královský podkoní major Hugh Lindsay.

Mýtus: Charles se po tomto neštěstí nechtěl vrátit do Anglie s tělem svého přítele. Navrhl prý, že se vzpamatují a dovolená bude pokračovat. Diana nabídla manželce mrtvého, Sarah, pomocnou ruku a stále jí telefonovala.

Jak to bylo doopravdy: Charles byl tou tragédii naprosto zlomen (Hugh byl jeho starý přítel). První měsíc volal Sarah Lindsayové denně, aby se ujistil, že je v pořádku. To Charles nabídl Sarah pomocnou ruku, ne Diana. Diana se Sarah první měsíc po nehodě stranila a zavolala jí jen párkrát.

Letsie III.

30. června 2009 v 9:28 | Ducii |  Lesotho - životopisy
Letsie III. (původním jménem David Mohato Bereng Seeiso) se narodil 17. července 1963 v Moriji jako syn bývalého lesothského krále Moshoeshoa II. a jeho ženy Mamohato Bereng Seeiso. Byl pokřtěn římskokatolickou církví.

První fotky malého dánského prince

30. června 2009 v 8:46 | Ducii |  Dánsko - aktuality
Malý princ se narodil 4. května a toto bylo jeho první oficiální focení. Fotografie pořídil Steen Brogaard v domě prince Joachima a princezny Marie.
Jméno malého prince je stále tajemstvím. Je to dánská tradice, že jméno se zveřejní až během křtin. Ty proběhnou 26.7. v Mogeltonderu. Na křtiny bylo pozváno okolo 200 hostů.
Fotky malého prince naleznete na oficiálních stránkách zde

Diana - mýty a fakta II.

30. června 2009 v 7:57 | Ducii |  VB - zajímavosti
Mýtus: Princ Charles chtěl holčičku. Když uviděl malého Harryho, řekl prý: "Aha, on je to kluk - a je zrzavý" a šel si zahrát pólo.

Jak to bylo doopravdy: Charles sice toužil po dceři, ale princátkem byl nadšen. Hodiny dřepěl u Diany v nemocnici. šel sice hrát pólo, ale až druhý den.

Diana - mýty a fakta I.

29. června 2009 v 10:11 | Ducii |  VB - zajímavosti
Princezna Diana si ráda věci přikreslovala ve svůj prospěch, proto bych v tomto malém seriálu chtěla uvést některé události na pravou míru...

Mýtus: V lednu 1981 v Sandringhamu se těhotná Diana úmyslně vrhla ze schodů. Přiběhla královna celá vyděšená. Charles si šel v klidu na projížďku a vůbec se tím nezabýval.

Jak to bylo doopravdy: Byla to pouhá nehoda. Diana dole klopýtla a skácela se na zem. Charles zavolal lékaře a zůstal u Diany až do jeho příjezdu. Poté si odpočinula a o několik hodin později ji Charles vzal na královský piknik.

Slavné výroky panovníků a jiných členů královské rodiny

26. června 2009 v 10:32 | Ducii |  Slavné výroky panovníků
  • "Když jste princezna, je těžké vědět, jestli vám lidé tleskají pro to, co reprezentujete, nebo pro to, co jste." - princezna Caroline (Monako)
  • " Tvé největší hrdinství je v tom, že mě miluješ..." - princ Charles ke Camille (Camillagate)
  • " Monarchie je jako panenství, když to jednou ztratíš, už to nikdy, nikdy nedostaneš zpátky." - německý císař Vilém
  • "Žádný monarcha by neměl propadnout dojmu, že ho nikdo nekontroluje" - Alžběta II.
  • "Jakmile si lidé přestanou vážit monarchie, budou nás brát jako sobě rovné - a hned je po iluzi." - Ludvík XIV.
  • "Jsem blíž trůnu, než bych si vůbec pomyslela!" - královna Victorie (tehdy jako 11letá princezna)
  • "Já jim ještě ukážu, kdo je tady anglická královna!" - královna Victorie
  • "Budu tanečnicí, nebo princeznou waleskou!" - Lady Di
Výroky jsem čerpala z několika knih, které jsem zrovna měla po ruce. Nejtrefnější je asi poslední výrok od Diany - když nemohla být tanečnicí, stala se waleskou princeznou. Osobně bych upřednostňovala, kdyby se radši stala tou tanečnicí.
Velmi trefný je ovšem i výrok císaře Viléma, který se mi z daného seznamu také líbí nejvíce. Monarchie se znovu obnovila ve třech z momentálně existujících monarchií, ostatní zanikly. A jak se říká vyjímky přeci potvrzují pravidlo...Obzvláště v dnešní době, jakmile monarchie zanikne, už se neobnoví...
myslím, že o žádném z těchto výroků se nedá říci, že by v sobě neskrýval nějakou pravdu. Povětšinou musím se všemi souhlasit, vynechám-li Charlesův výrok. Také jsem mohla použít jiný Charlesův výrok, ale co kdyby náhodou četly tento blog i děti? To bych si nikdy neodpoustila:-)

Camilla - Milenka prince Charlese

26. června 2009 v 9:34 | Ducii |  VB - knihy
Autorka: Carolina Grahamová
nakladatelství: Mustang 1995
Anotace: V červnu roku 1994 se třináctileté manželství následníka britského trůnu prince Charlese s Dianou Spencerovou definitivně rozpadlo. Vyšlo najevo, že princ má dlouholetou přítelkyni Camillu Parker-Bowlesovou, které si nesmírně váží a o níž prohlásil: " Je to jediná žena, kterou jsem kdy miloval." Kniha popisuje Camillino dětství, dospívání, její první setkání s tehdy dvaadvacetiletým princem i události, které následovaly. Autorka nechává promlouvat i Camilliny přátele a známé a dokumentuje dlouholetý vývoj jejího vztahu s princem.

Můj názor: Já osobně bych ocenila více informací o Camille. Kniha se sice jmenuje Camilla, ale většina knihy stejně pojednává o Dianině nepříčetném chování a reakcích prince a tak. Každopádně autor rozhodně nepopisuje Dianu jako světici a události podává jinýma očima než Morton a jemu podobní, což se mně osobně líbí. Myslím, že je to dobrý způsob, jak si udělat přehled o událostech, kniha je totiž celkem krátká. Zároveň je zde docela podrobný přepis Camillagate a Dianagate (Squidgeygate). V jiných knihách, na které jsem zatím narazila byly mnohem kratší úryvky.

Diana a Dodi - osudová setkání

25. června 2009 v 9:49 | Ducii |  VB - knihy
Autoři: Odile a Philippe Verdierovi
Nakladatelství: NAVA
Anotace: 31. srpna 1997 princezna Diana a miliardář Dodi Al-Fayed nalezli společnou smrt v Paříži při automobilovém neštěstí. Jejich láska se zrodila v největší tajnosti a blesky fotografů ji objevily až tři týdny před tragédií. Tato exkluzivní kniha sleduje paralelně osudy Diany a Dodiho od dětství až do okamžiku, kdy se jejich životy zastavily. Lady Di bylo 36 a Dodimu 42 let. Jejich osudová setkání i poslední hodiny strávené ve Francii svědčí o síle jejich vztahu.

Můj názor: Po pár stránkách jsem zůstala nevěřícně koukat, kterej blbec to proboha překládal. Dočetla jsem se, že Diana chovala malé indické prasátko. Vzhledem k tomu, že vím, že chovala morčata a podobné, hned jsem se podívala z jakého jazyka je to přeloženo. Můj instinkt se nemýlil - francouzština. Upřímně tenhle překlad si pan překladatel může strčit někam, jak se řekne morče to je látka prvního ročníku francouzštiny. Pro nefrancouzštináře: Prase - cochon, indický - d'Inde, ovšem když to spojíme cochon d'Inde neznamená to indické prasátko, ale morče. Když pominu tento první dojem, musím uznat, že ani druhý dojem nebyl zrovna dobrý. Kniha mě rozhodně nezaujala, jediné, co jsem se dozvěděla, je pár věcí z Dodiho života, ale o Dianě nic nového. Jen se opakují všeobecně známá fakta.

Slavné výroky panovníků I.

24. června 2009 v 11:51 | Michal |  Slavné výroky panovníků
Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal - Jan Lucemburský
Pravda páně vítězí - Jiří z Poděbrad
Jen aby mne prozřetelnost uchránila před přáteli, před nepřáteli se ochráním sám - Jindřich IV.
Kdo má úspěch, má i čest - Ludvík XI.
Ostatní ať vedou války, ty, šťastné Rakousko, zasnubuj se. - Maxmilián I. Habsburský
Po blaženosti hořím, touhou zmírám, po smrti, v níž život vzývám. - František I.
Ať zvítězí spravedlnost, i kdyby měl zahynout svět! - Ferdinand I.
Přišli jsme, viděli jsme a Pán zvítězil. - Jan III. Sobieski, po bitvě u Vídně
Nikdy nezapomínejte, že průměrný mír je lepší než úspěšná válka. - Marie Terezie
Tyto výroky mi poslal Michal. Jak si můžete povšimnout jedná se většinou o výroky spjaté se zeměmi českými. Ze všech výše zmíněných citátů se mi nejvíce libí ten od Františka I. Pokud znáte také nějaké, napište na royality@email.cz Mohou to být i výroky různých princů a princezen nebo také výroky o panovnících, monarchii...

Lucemburský národní svátek

24. června 2009 v 11:08 | Ducii |  Lucembursko-aktuality
V Lucembursku oslavili národní svátek. Zúčastnila se celá velkovévodská rodina kromě princezny Alexandry, která se pilně připravuje na zkoušky. Velkovévoda rozdal nové tituly a tak se manželka prince Louise Tessy de Nassau stala lucemburskou princeznou (la princess de Luxembourg) a stejně tak její synové se staly princi de Nassau (les princes de Nassau)

Fotky zde, zde, zde, zde, zde, zde, zde a zde