Březen 2009

Královna Rania v Jižní Africe den 1. a 2.

29. března 2009 v 10:19 | Ducii |  Jordánsko-aktuality
Královna Rania se ve čtvrtek 26.3. 2009 vydala na třídenní pracovní cestu do Jižní Afriky. Cesta začala setkáním s jihoafrickými státníky a držitelem Nobelovy ceny Nelsonem Mandelou. Během setkání, členové organizace Nelsona Mandely informovali královnu o různých odkázaných projektech jako např, plánovaná dětská nemocnice Nelsona Mandely, která bude jednou ze tří takových na africkém kontinentě.
Královna také navštívila střední školu Phefeni v Sowetu. Na její počest se zde konala velká oslava. Poté královna zamířila do provincie Gauteng působiště Kid's Haven. Královna zde navštívila Bridging School" a the "Multi Purpose Centre". Tato ogranizace spolupracuje s Dětským fondem Nelsona Mandely a s Oprah Winfrey Angel's Network. Podporují děti mezi 6-18 lety, které byly týrány, opuštěny nebo strávili většinu života na ulici.
V pátek 27.3. 2009 královna oznámila svou roli čestné předsedkyně Celosvětového týdne vzdělání v očekávání "Big Read" - události pořádané Global Campaign for Education. Královna řekla, že je třeba vzdělání pro všechny a apelovala na všechny, aby se připojili ke kampani "Big Read" v knihovně Sandton v Johannesburgu.
Po oznámení královna přečetla krátký příběh "Maha of the Mountains". Nakonec královna požádala děti, aby tipovali šťastný konec příběhu.

Zdroj: The royal forums

Korunní princ Frederick a Mary v USA - den 4. -6.

29. března 2009 v 9:55 | Ducii |  Dánsko - aktuality
den 4.
25.3. 2009
Korunní pár navštívil vrcholící oslavu nového Vestas větrného systém na pěstování rostlin v Brightonu v Coloradu.
Princ Frederick řekl, že řešení současné krize a rozšiřování obnovitelných zdrojů energie by neměli být na sobě nezávislé. Řekl novinářům, že Dánsko je ekonomicky konkurenceschopné, ne navzdory všemu úsilí, ale díky němu.

den 5
26.3. 2009
Princ dorazil na sportovní konferenci Sportaccord v Denveru, kde měl také projev, zatímco Mary měla svůj vlastní program. Text projevu najdete zde a video celého projevu můžete najít zde.

den 6
27.3. 2009
Pár se přesunul i přes sněhovou bouři šťastně do své poslední destinace - do New York City. Zůčastnili se zde American-Scandinavian Foundation's výroční gala večeře v hotelu Pierre.
Fotky naleznete zde

Zdroj: The royal forums

Princ Philippe a princezna Mathilda v Mexiku - den 3.-4.

29. března 2009 v 9:27 | Ducii |  Belgie - aktuality
Den 3.
24.3. 2009 Princ Phillipe a Princezna Mathilde dorazili na zahájení výstavy "Belgica-Mexico, encuentro y reencuentro" v mexickém parlamentu. Setkali se s také s poslancem Cesarem Duartem.
Později se zúčastnili oficiální ceremonie na radnici v Mexico City, kde princ obdržel od federálního místního guvernéra klíče od města.
Poté princezna Mathilda navštívila stejně jako Mette-Marit během svého pobytu v Mexiku kliniku Condesa.
Večer pár dorazil na večeři v hotelu InterContinental.

Fotky naleznete zde a zde. Je tam, že je to den 2. a to z toho důvodu, že to byl třetí den v Mexiku, ale druhý oficiální:)

Den 4.
25.3. 2009
Během toho, co princ Phillipe připravoval druhou část ekonomické mise v Panamě, princezna navštívila Casa Hogar v Toluce.
Později navštívila dětský domov "Diablos Rojos en Accion" v Zinacantepec, kde bydlí více než 50 dětí a teenagerů. Dětský domov je financován od roku 1986 belgickouo vládou.
Po této mexické části se princezna vrátila domů. Princ Phillip se vrátil do Belgie 27.3.
Fotky z tohoto dne naleznete zde

Zdroj: The royal forums

Švédský královský pár v Itálii - den 1.

25. března 2009 v 14:51 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Švédský král Carl XVI Gustav a královna Silvia jsou na dvoudenní návštěvě Itálie. Do Itálie dorazili v úterý 24.3. 2009. Byli uvítáni prezidentem Napolitanem v prezidentském paláci v Římě. Po soukromém obědě začal pár se svojí státní návštěvou.
Nejdříve král navštívil italský Senát a Poslaneckou sněmovnu. Mezitím se královna zúčastnila konference v nemocnici Fatebenefratelli, která se specializuje na hluché a postižené děti. Zde královna získala ocenění za práci s dětmi. Později odpoledne královna navštívila Differenza Donna - centrum pro týrané ženy a děti.
Později téhož odpoledne se pár zúčastnil diskuse o kulturním dědictví ve Švédském institutu.
Na večer byla naplánována gala večeře.
Fotky z prvního dne naleznete zde.

Zdroj: Royalty in the news, The royal forums

Princ Philippe a princezna Mathilda v Mexiku - den 2.

25. března 2009 v 14:40 | Ducii |  Belgie - aktuality
Pondělí 23.3. 2009 bylo druhým den návštěvy belgického prince a princezny v Mexiku. Ráno navštívili mexického prezidenta Felipa Calderona a jeho ženu Margaritu Zavalu v oficiální prezidentské rezidenci Los Pinos v Mexiko City.
Poté prezidentský a královský pár navštívil Chapultepec, který byl residencí císaře Maxmiliána (bratr Františka Josefa I.) a císařovny Charlotty (původem belgická princezna). Zámek slouží momentálně jako muzeum.
Později se věnoval princ svým povinnostem jakožto hlava ekonomické delegace a princezna s prezidentovou manželkou navštívily Centro de rehabilitacion Gaby Brimmer.
Večer pár společně dorazil na oficiální večeři pořádanou mexickým prezidentem, kde Mathilda opět zazářila ve světle žlutém topu a béžové sukni.
Fotky naleznete zde.

Zdroj: The royal forums

Korunní princ Frederick a Mary v USA - den 2. a 3.

25. března 2009 v 14:31 | Ducii |  Dánsko - aktuality
den 2. - pondělí 23.3. 2009
Korunní princ Frederick ráno zahájil konferenci o podnebí a energetice. Poté se korunní pár společně s Chicagským starostou a jeho manželkou přesunul na prezentaci Chicagské "zelené" iniciativy. Starosta Richard Daley ukázal své návštěvě "zelené střechy" a poté je vzal do parku Millenium, kde stojí socha Cloud Gate.
Odpoledne pár navštívil Dánksý domov, domov pro seniory žijící v Chicagu s Dánským původem.
Večer se pár přesunul do Iowy, kde se konala večeře s představiteli Dánsko-Americké komunity.

den 3. - úterý 24.3. 2009
Korunní pár navštívil Grand View University v Des Moines v Iowě. Princ zde měl projev, ve kterém mimo jiné zmínil, že on i Mary jsou hrdí na to, že pokračují v tradici členů Dánské královské rodiny navštěvovat tuto univerzitu. Celý projev v angličtině najdete zde.
Z Iowy se pár přesunul do Nebrasky, kde se zúčastnili 125. výročí Dana College. Video najdete zde.
Pár měl ještě v plánu zúčastnit se oslavy založení nové Novozymes továrny v Blair. Poté následovala večeře s Dánsko-Americkými představiteli a podnikateli z Omahy.

Zdroj: Royalty in the news, The royal forums

Princ u Italů zabodoval

24. března 2009 v 16:10 | Ducii |  Savoia - aktuality
Nejspíše nikdy nezíská Italský trůn, ale Emanuele Filiberto získal dost italských srdcí, aby vyhrál italskou verzi Stardance (Ballando con le stelle). Společně s tanečnicí Natalií Titovou porazili v posledním finálovém kole Andreu Montovola a Olgu Karievu.
"Jsem šťastný", řekl Emanuele Filiberto. "Děkuji za tu skvělou zkušenost, kde jsem potkal skvělé lidi a mnoho přátel. Díky tancování, jsem poznal novou tvář své povahy, velkou sílu dojít až na vrchol a nikdy to nevzdávat!"
Jako ostatní soutěžící, Emanuele Filiberto strávil několik měsíců přípravou show, studoval waltz, rumbu a merengue.
Tato série Stardance byla velmi populární a trhla rekordy ve sledovanosti.

Korunní princezna Victoria oznámila datum svatby

24. března 2009 v 12:58 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Švédská královská rodina oznámila, že svatba korunní princezny Victorie a Daniela Westlinga se bude konat 19.6. 2010, v den 34. výročí svatby krále Carla Gustafa a královny Silvie, v Stockholmské katedrále (Storkyrken). Zároveň tento den připomíná svatbu korunního prince Oskara a Joséphine of Leuchtenberg z roku 1823 a svatbu korunního prince Carla a princezny Louisy Nizozemské v roce 1850.
Svatba, které se zúčastní členové královských rodin z celé Evropy už se začala plánovat.

Zdroj: Royalty in the news

Princ Philippe a princezna Mathilda v Mexiku - den 1.

24. března 2009 v 12:50 | Ducii |  Belgie - aktuality
Princ Philippe je v Mexiku a Panamě na ekonomické misi a princezna Matilda ho doprovází během oficiálních akcí. Během toho co se Matlidin manžel zabývá ekonomikou, ona se věnuje spíše sociálním otázkám.
Během jejich prvního dne v Mexiku (22.3.) využili volného času k vychtnání místní kultury. Navštívili Národní Antropologické Muzeum a také muzeum Dolores Olmedo.
Večer byla celá belgická delegace pozvána Belgickým velvyslancem na recepci v jeho residenci v Mexiko City.

Zdroje: The royal forums, Royalty in the news

Philip a Alžběta - portrét jednoho manželství

23. března 2009 v 18:11 | Ducii |  VB - knihy
Autor: Gyles Brandreth
Nakladatelství: IKAR

Anotace (převzala jsem tu původní, co píšou všude na internetu o této knize): Philip a Alžběta - oba královského rodu, oba spříznění s královnou Viktorií, přesto povahou a výchovou tak velmi odlišní. Alžběta vyrůstala v bezpečném prostředí plném lásky, vévodovo dětství bylo značně bouřlivé. Jeho dědeček byl zavražděn, otec vězněn, rodina žila v exilu a rodiče se rozešli, když chlapci bylo pouhých deset let. S Alžbětou se poprvé setkal ve třicátých letech dvacátého století, sňatek se s velkou slávou uskutečnil roku 1947 a téměř šedesát let patří jejich tváře k nejslavnějším na světě.
Jak napovídá název knihy, autor se soustředí především na Philipa, ale seznamuje čtenáře nejen s jeho předky, ale i s příbuznými královny Alžběty, takže kniha je do jisté míry rovněž jejím životopisem. Gyles Brandreth poznal osoby, o kterých píše, jako málokdo a má jedinečný dar představit je velmi plasticky a také mimořádně vtipně. Při psaní měl výsadní přístup ke královně i k jejím přátelům, proto může poskytnout zcela ojedinělý pohled do soukromí královské rodiny a každodenní záležitosti glosuje s typickým anglickým humorem. Čtenářům se tak dostává do ruky mistrovská, informativní a zároveň zábavná kniha, která vyniká nad většinu podobných biografií.
Můj názor: Tak tahle knížka rozhodně stojí za přečtení a je docela čtivá, takže ji přečtete rychle. Autor je člověk, který s královnou i jejím manželem prožil nějaký čas a aspoň trochu je zná. Zároveň se zde dozvídáme i o Charlesovi a Dianě apod jak je zvykem. Každopádně kniha je takovou malou sondou do Philipovy duše a snaží se uvést jeho chování a charakter na pravou míru. Doporučuji všem, které zajímá britská královská rodina.