Prosinec 2008

Princ Frederik

30. prosince 2008 v 9:13 | Ducii |  Dánsko - životopisy
Jeho královská výsost Frederik André Henrik Christian, korunní princ Dánska, hrabě de Monpezat se narodil 26. května 1968 dánské korunní princezně Margrethe a jejímu manželovi Henrimu de Laborde de Monpezat. Pokřtěn byl o necelý měsíc později 24. června. Má mladšího bratra Joachima, se kterým má v poslední době podle médií dosti vyostřený vztah, který začal bratrovým rozvodem. Když byly Frederikovi tři roky jeho matka se stala dánskou královnou a on korunním princem.

korunní princezna Mary

30. prosince 2008 v 9:01 | Ducii |  Dánsko - životopisy
Mary se narodila 5. února 1972 v Hobartské nemocnici královny Alexandtry v Tasmánii jako čtvrtý potomek (a třetí dcera) profesoru dr. Johnu Donaldsonovi a Henriettě Clark Donaldsonové rozené Hornové. Mary je nejmladší ze čtyř dětí. Nejstarší sestra Jane Alison je farmaceutkou. Sestra Patricia Anne zdravotní sestřičkou a bratr John se věnuje geologii. Rodiče pocházelí ze skotské rybářské vesničky Port Seton, kde se také poznali na škole a zamilovali. Do Austrálie emigrovali v roce 1963 poté, co Maryin otec dokončil studia v Edinburgu a mohl tak následovat zbytek rodiny Donaldsonů, která už v Tasmánii sídlila od 50. let. Občanství získali v roce 1975.

Novodobé popelky

29. prosince 2008 v 13:02 | Ducii |  knihy o více monarchiích
Anotace: Narodily se jako obyčejné dívky, podařilo se jim však nemožné: získaly si srdce urozených dědiců trůnu. Zapřísáhlí monarchisté jsou pohoršeni, ale prostí lidé jásají nebo slzí dojetím. Kniha líčí osudy sedmi partnerských dvojic, které v posledních letech vzbudily pozornost světové veřejnosti i médií. Sleduje dětství protagonistů, jejich seznámení, namlouvání a odmítavé reakce okolí, velkolepou svatbu i první roky manželství, v nichž se moderní popelky vyrovnávají s novou rolí. Teprve čas ukáže, zda budou se svým princem šťastné až do smrti.

Můj názor: Moc pěkná knížka. Rozhodně doporučuji. Konečně jsem se dozvěděla něco o osudu "popelek" a musím říct, že některé životopisy jsou překvapivé až šokující. Co mě naprosto šokovalo byly informace o tom, co musí splňovat manželka prince v Japonsku.

Komunistická perzekuce šlechty

29. prosince 2008 v 10:56 | Ducii |  Aristokratické rody u nás
Anotace: Už jen vyslovení slova šlechta vyvolává rozdílné reakce lidí. Někteří ji obdivují a velebí, jiní závidí, další ji ignorují; střízlivých hodnocení bývá obvykle nejméně.... Pokusil se o ně autor tohoto díla Pavel Vaculík, kterému se během let podařilo shromáždit obsáhlý materiál, jehož jádrem jsou osobní výpovědi. Metodou komentované koláže těchto výpovědí popisuje, jak doba po 2. světové válce a nástup totalitní moci po únorovém převratu 1948 ovlivnily životy příslušníků české šlechty. A tak před zrakem čtenáře ožívají příběhy bolesti ze ztráty drahých i majetku, dramatické přechody za hranice, atmosféra komunistických věznic, káznic a pracovních táborů, hledání nové existence i návrat a restituce po listopadu 1989. Kladem knihy jsou autentické vzpomínky a vypravování. Jednotlivé příběhy šlechty vidíme v první řadě jejíma očima a prostřednictvím jejich prožitků, zatímco komentář ustupuje do pozadí.

Můj názor: Z knihy jsem se dozvěděla osudy různých českých šlechticů. V podstatě to měli všichni těžké po roce 1948 (někdy i před) většinou pracovali na nižších postech jako dělníci, automechanici, pošťáci apod.. Občas mi ale kniha nepřišla moc přehledná - je zde spoustu informací na jednom místě (bylo by lepší jednotlivé osudy více rozepsat) a občas nebylo jasně řečeno, zda ten či onen šlechtic nakonec svůj majetek restituoval nebo ne. Každopádně pokud se někdo zajímá o českou šlechtu (nebo šlechtu vůbec) a její osudy za nacistické okupace a poté komunistů myslím, že můžu tuhle knihu vřele doporučit.

královna Sonja

10. prosince 2008 v 13:39 | Ducii |  Norsko-životopisy
Sonja Haraldsen se narodila 4. července 1937 v Oslu Karlu Augustu a Dagny Ulrichsen Haraldsonovým. Dětství strávila v okolí Osla, kde také v roce 1954 dokočnila středoškolské vzdělání. Poté nastoupila na vyšší odbornou školu v Oslu, kde získala diplom z návrhářství a krejčovství. Diplom má také z École Professionelle des Jeunes Filles ve švýcarském Laussane, kde studovala návrhářství, sociologii a účetnictví.

Norský král Harald V.

9. prosince 2008 v 17:47 | Ducii |  Norsko-životopisy
Je to skoro neuvěřitelné, že tento muž se stal prvním norským králem po necelých 600 letech, který se narodil v Norsku.

Mette-Marit - princezna s drogovou minulostí

9. prosince 2008 v 17:28 | Ducii |  Norsko-životopisy
Mette-Marit se narodila 19.8. 1973 v Kristiansandu jako nejmladší ze čtyř dětí (má sestru a dva bratry). Otec byl slavný běžec Sven Olav Bjarte Hoiby a matka bankovní úřednice Marit Thessem. Když bylo Mette-Marit 11 let, rodiče se rozvedli.
Její spolužačkou na soukromém lyceu byla sestra prince Haakona Martha Louise. Po maturitě zkoušela stavebnictví, sociální antropologii a nakonec se dala na studium novinařiny. Další vzdělávání s sebou přinesla pozice korunní princezny a Mett-Marit tak musela podstoupit několik kurzů.

Setkání s hrabětem Charlesem Spencerem

9. prosince 2008 v 16:34 | Ducii |  Potkali jste šlechtice?
Tentokrát tu mám příběh od Jíti:
......O prázdninách jsem navštívila Británii a zamířila jsem do Althorp House poblíž Northamptonu (snad Vám nemusím připomínat, že zde vyrůstala lady Diana a v dnešní době zde bydlí její bratr 9 hrabě Spencer se svou rodinou a Diana je zde na malém ostrůvku uprostřed jezírka pohřbena) a právě zde jsem se setkala s jejím bratrem, bratrem hrabětem Charlesem Spencerem. Možná víte, že o sezoně chodí do obchodu se suveniry na Althorpu, podepisovat své knihy, které napsal o své rodině a v ten den, kdy jí podepisoval jsem tam byla já :) Nejdříve jsem byla na rozpacích, celé roky sním o tom, že uvidím Althorp a místo, kde je Diana pohřbená a v tu chvíli ještě vidím jejího bratra... :) Nejdříve jsem se tedy nemohla rozkoukat, že je to opravdu on, to znáte, viděli jste ho vždycky jen na fotkách v časopisech a na internetu a teď stojí před vámi a usmívá se na všechny strany. Po chvíli jsme tedy neváhala a zeptala se ho jestli by se mi nepodepsal do knihy. Byl to úžasný zážitek. Mezitím se mě jetě zeptal, odkud jsem, tak jsem tak úsměvem řekla: "I´m from the Czech republic." Bylo to moc hezké a když jsme vjížděli na pozemek Althorpu ani jsem neměla potuchu, co se v ten den stane..........


Příběh jsem nijak nepozměňovala, upřímně konečně jsem ráda, že to nemusím překládat z angličtiny:) a doufám, že Vás bude mnohem více, kdo mi pošle svůj příběh na royality@email.cz

Velkovévoda Henri I. přijde o pravomoce

8. prosince 2008 v 20:26 | Ducii |  Lucembursko-aktuality
Lucemburský velkovévoda dal najevo nesouhlas se zákonem umožňujícím eutanazii, což donutilo premiéra Junkera k iniciování změn v ústavě a tak ho čeká omezení pravomocí. Očekává se, že změny budou schváleny do konce roku a Henri už tak bude zákony pouze podepisovat a ne schvalovat.

Zdroj: Novinky.cz