Spojené království - základní informace

5. února 2008 v 18:31 | Ducii |  VB - zajímavosti
Titul panovníka: "Jeho nejmilostivější Veličenstvo X., z milosti Boží král (nebo královna) Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, svých dalších království a teritorií hlava Commonwealthu, ochránce víry ".

Titul dědice trůnu: "Jeho královská Výsost X,. princ Velké Británie a severního Irska, vévoda z Cornouailles, vévoda z Rothesay, hrabě z Carricku, baron z Renfrewu, pán z Isles a velký Stewart Skotska ". (Je zvykem, že panovník uděluje následníkovi trůnu po dosažení plnoletosti tituly prince waleského a hraběte z Chesteru.)


Heslo království: "Bůh je mé právo."

Náboženství: Anglikánská církev.

Předávání koruny: Koruna přechází na syna vládnoucího panovníka podle primogenitury, a pokud nejsou synové, tak na jeho dcery, opět podle primogenitury. Pokud král (nebo královna) nemá dědice, přechází koruna na nejstaršího mužského potomka, a pokud není, tak ženského potomka z nejbližší královské linie, i když by to mělo být po přeslici.
Základ pro následnictví britského trůnu představuje tzv. Act of Settlement z roku 1701. Tento zákon říká (což paltí dodnes), že z následnictví jsou vyloučeni katolíci. Jsou zde ovšem i části, které již v dnešní moderní době své uplatnění nenajdou např. to, že by nevěsta pro panovníka/následníka měla být panna a měla by pocházet z vysoké šlechty. Act of Settlement zdaleka není jediným dokumentem vyjadřujícím se k této záležitosti, ale je jednoznačně nejdůležitější.
Následníci trůnu musejí patřit k anglikánské (nebo protestantské) církvi. Každý člen dynastie, vyznávající "papežské" náboženství (římskokatolické) nebo pouze mající manžela/manželku, vyznávajícího toto náboženství, je (jak jsem již výše zmínila) vyloučen z následnictví (to se stalo na příklad Michaelovi z Kentu po svatbě s katoličkou nebo Ernstovi Hannoverskému po svatbě s monackou princeznou Caroline), i když časy se mění a i o následnictví se v Británii poslední dobou hovoří a uvažuje se o změně. Začátek změn a úvahy o nich vyvolalo hlavně Charlesovo postavení a snaha nějak provést svatbu s Camillou zároveň v souladu s následnickými zákony.
Myslím, že Velká Británie je svým následnictvím snad zemí s nejvíce následníky a nebo je nejvíce její následnictví zpracováno. Na wikipedii naleznete vyčerpávající seznam následníků, který čítá skoro 1800 jmen a pevně věřím, že jistě není možná ani kompletní. V tomto seznamu se nachází také mnoho jiných evropských panovníků. Nejvýše je norský král Harald na 63. pozici. Nenaleznete zde ovšem panovníky katolických zemí, kteří jsou kvůli svému náboženství z následnické linie Spojeného království vyloučeni.


Koruna: Pravá koruna, takzvaná koruna svatého Eduarda, byla roztavena za Cromwella, a ta, která ji nahradila, je pouze přibližnou kopii, vyrobenou po restauraci monarchie pro Karla II., korunovaného roku 1661. /dajně obsahuje zlato z koruny anglosaského krále Eduarda III. Počátkem XX. století nahradil Jiří V. falešné kameny drahokamy. Touto korunou je panovník tradičně korunován. Je z masivního zlata, zdobená 275 drahokamy - diamanty, rubíny, safíry, smaragdy a perlami Alžběty I. O její váze jsem našla různé údaje - od trochu přehnaných 9 kilogramů po střízlivější 2.2 kg. Mám pocit, že sjem někde četla ještě o čtyřech kilogramech. Buď jak buď i kdyby měla jen kilogram, je to pěkně těžká záležitost.
Údaje o tom, že s ní byla Alžběta korunována ovšem považuji za mylné, jelikož z fotografií lze vidět, že a sobě nemá tuto korunu sv. Edwarda, ale velkou císařskou korunu, která se používá každoročně při otevírání parlamentu a je také lehčí než koruna sv. Edwarda.

Korunovace: bude doplněno

Symboly monarchie: bude doplněno

Zdroje informací:
ofic. stránky brit. monarchie
Monarchie moderní Evropy - Bricard, I.
Alžběta II. - Roche,M.
Rivalky - Grunewald, U.
Wikipedia

Informace o korunovaci, symbolech monarchie a další základní informace budou časem doplněny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MiO MiO | E-mail | 26. června 2008 v 14:29 | Reagovat

Prosím si o korekci níže uvedených faktů:

Ho House je co? Pokud jde o skotskou rezidenci britských panovníků, pak je správně Palác Holyroodhouse nebo formálněji Palác Holyrood.

Hrad Saint James?? Snad správněji Svatojakubský palác.

Keusingtonský opravit na Kensingtonský. Zároveň si opravte obyvatele tohoto paláce. Princezna Margareta již palác neobývá..od února 2002 spočívá v hrobce v kapli Svatého Jiří ve Windsoru. Princ Charles v tomto paláci nežije od konce roku 1992, kdy se rozešel s princeznou Dianou. Palác v současnosti obývá část členů královské rodiny, povětšinou bratranci královny s rodinami.

U Clarence House opravit obyvatele a majitele..Královna Alžběta, královna matka zemřela v březnu 2002. Dle její Vůle je majitelem její vnuk princ z Walesu, který nechal dům renovovat a od roku 2003 je jeho oficiální londýnskou rezidencí.

Sandringham je venkovské soukromé sídlo královny, ovšem nikoliv hrad! Jedná se o dům nebo česky spíše zámek.

Hrad Mey ve Skotsku již také nepatří královně matce, ale po její smrti je v majetku prince z Walesu.

Opravte si i titul manželů z Wessexu, nejedná se o vévodu a vévodkyni, ale "jen" o hraběte a hraběnku z Wessexu :-)

Ale jinak vysekám poklonu devótního stylu za úžasnou práci a jen tak dál! ;-)

2 Ducii Ducii | Web | 26. června 2008 v 17:25 | Reagovat

je to opsané z knížky, myslím že byla z roku 2000

3 MiO MiO | 30. června 2008 v 14:05 | Reagovat

Holt nevěřit všemu co kde v Čechách o královské rodině napíší..zde včetně knih. Současní Wessexové nejsou vévody, ale hrabaty! Mě věřit můžeš, mám to ověřené z reálií britských i z tamního prostředí, když jsem tam pobýval. Navíc je to můj koníček :-) K Wessexům jen dodatek pro zajímavost. Když se v roce 1999 ženil princ Edward, získal od královny k sňatku titul: hrabě z Wessexu a vikomt Severn. V současnosti se titulem  "vikomt Severn" honosí jeho čerstvý přírůstek..syn James Windsor.

Po smrti vévody z Edinburghu (manžela královny) získá titul vévody z Edinburghu princ Edward (současný hrabě z Wessexu) a jeho syn James (současný vikomt Severn) automaticky zdědí titul hraběte z Wessexu.

Pěkný den, M.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama